Objednávky obsahující produkty skladem odesíláme do 2 pracovních dní, předobjednávky budeme rozesílat v srpnu až září.

Kosatec a jeho pěstování: Vysaďte si tuto okrasnou rostlinu i na své zahrádce

Kosatec zahradní neboli iris patří k oblíbeným okrasným květinám českých zahrádek. Aby ne, pyšní se nádhernými květy ve tvaru meče, které mají velmi širokou škálu barev. A to od bílé až po tmavě fialovou. Pokud chcete, aby se tato rostlina stala okrasou také vaší zahrady, pojďte se s námi na kosatec a jeho pěstování podívat blíže.

kosatec_pestovani

Kosatec: Nejdéle pěstované okrasná rostlina v Evropě

Kosatec zahradní patří k nejdéle pěstovaným okrasným rostlinám na evropském kontinentu. Rod kosatců zahradních (iris) je pojmenován podle řecké bohyně duhy Iris. Za vlády Karla Velikého byl kosatec symbolem římské říše. Touto květinou se inspiroval také státní znak Francie. Kosatce zahradní byly oblíbené v minulosti, velké popularitě se těší i v dnešní době. Právě proto je jejich pěstování rozšířené takřka po celém světě.

Pěstování kosatců je vhodné i pro začátečníky

Pěstování kosatců je poměrně jednoduchou záležitostí, kterou hravě zvládnou i začátečníci. Tato rostlina z rodu iris, které z jedné lodyhy vyrůstá několik výrazných květů s typicky uspořádanými šesti okvětními lístky, je velmi odolná. Pokud nezvládáte péči o náročnější druhy rostlin, jsou pro vás kosatce s nádhernými květy tou správnou volbou. Co byste tedy měli dělat, chcete-li s pěstováním kosatců teprve začít?

Kosatce zahradní vyrůstají z oddenků neboli rhizomů. Některé druhy mají také cibulky. Chcete-li se tedy pustit do pěstování kosatců, nejprve si v zahradnictví nebo specializovaném obchodě tyto cibulky pořiďte. Na záhonek je následně vysaďte v období od dubna do května. Cibulky kosatců sázejte směrem od severu k jihu, a to zhruba ve vzdálenosti 30 až 60 centimetrů od sebe. Dejte si pozor na to, abyste cibulky nezasadili příliš hluboko. Kosatce by vám v tom případě nemusely vůbec vykvést.

Při správném zasazení z cibulky vyroste rostlina, která vám vykvete nádhernými květy už následující léto. Záplavu pestrobarevných květů kosatce čekejte vždy od konce května až do konce července.

Na jaké stanoviště kosatce vysazovat

Do jaké půdy kosatce zahradní vysadit? Tyto okrasné rostliny milují propustnou, dostatečně humózní půdu, která je bez zamokření. Při pěstování se naopak vyhněte vysazování kosatců do těžké jílovité půdy. Ve spojení s vysokou vlhkostí by totiž kosatcům mohla zažít uhnívat oddenková část.

Nejen půda, při pěstování kosatců je důležitý také přesný výběr stanoviště. Pro kosatce zahradní zvolte závětrné a slunné stanoviště, které je nejlépe obrácené na jih. Tato nenáročná rostlina zvládne i polostín. Vysaďte ji ideálně do trvalkového záhonu, některé nižší druhy kosatce vám udělají radost také v truhlíku.

TIP: Vykvetlé kosatce si můžete rovněž nařezat a dát do vázy. Stanou se tak jedinečnou ozdobou vašeho domova.

Jak hnojit kosatce

Při pěstování kosatců myslete také na hnojení, které provádějte zejména na jaře. A to ideálně zahradním kompostem vzniklým z rozleželé trávy. Vhodná jsou také fosforečná hnojiva, která podporují kvetení. Vyhněte se naopak dusíkatým hnojivům, v důsledku jejichž působení by mohly začít kosatcům žloutnout listy. Kosatce reagují na hnojiva s obsahem dusíku i tak, že velmi málo kvetou.

Co s kosatcem, který odkvete

Při pěstování kosatců byste se měli o tyto zahradní krásky starat po celý rok. Jak je tomu po odkvětu? Uřízněte jejich květní stvoly nízko nad zemí, zelené listy však ponechte. Z kosatce rovněž pravidelně odstraňujte suché listy. Od jara do podzimu tuto rostlinu rovněž potěšte mírnou zálivkou.

Kosatce a jejich zazimování

Pěstování kosatců je jednoduché i v tom, že tuto odolnou rostlinu můžete nechávat v zemi po celý rok. Na zimní období byste ji měli ale náležitě připravit. Na podzim kosatci ostříhejte zelené listy na délku 15 centimetrů. Abyste ochránili oddenek kosatce před případnými silnými mrazy, zasypejte jej pískem nebo dalším materiálem, který nezadržuje vodu. Oddenky kosatce můžete zakrýt rovněž chvojím. K tomuto opatření přistupte zejména tehdy, pokud mají vaše kosatce první rok po výsadbě.

Kde pořídit kosatce k pěstování? V nabídce Jahodárny Brozany nad Ohří

Pokud sháníte nové kosatce k pěstování, nahlédněte do široké nabídky internetového obchodu Jahodárny Brozany nad Ohří. Najdete zde kosatce různých odrůd, které se od sebe liší zejména velikostí, tvarem a barvou květů. Patříte-li k milovníkům okrasných květin, vaše srdce jistě zaplesá nad klasickým holandským kosatcem modré barvy (blue magic holandicca), sytě žluté barvy (golden harvest hollandica) nebo sametově fialové barvy (purple sensation hollandica). O jemnost a vznešenost vaši okrasnou zahrádku doplní také kosatec křehkého vzhledu, který má bílé okvětní lístky (white van vliet hollandica). Jestli chcete, aby vám to na zahradě hrálo všemi barvami, pořiďte si rovnou mix kosatců, v němž najdete kombinaci klasických holandských odrůd.

Kosatce mají několik druhů se specifickými vlastnostmi. Seznamte se s těmi nejznámějšími z nich.

Sibiřské kosatce

Tyto bezbradkové kosatce kvetou začátkem června. Jejich květy jsou malé a často je najdete ve fialové barvě, méně často pak i v bílé, modré a žluté. Jsou to velmi odolné a silné rostliny. Sibiřské kosatce mají raději vlhčí až lehce podmáčená stanoviště, ale v zimě nesnesou stojatou vodu kolem krčků. V naší nabídce najdete rozmanité množství druhů. Mezi typický sibiřský kosatec patří kosatec sibiřský 'Pink Parfait', který má romantické květy ve fialových až růžových tónech s bílou kresbou. Překrásný žlutý kosatec 'Summer Revels' bude skvěle vypadat v kombinaci s fialovými nebo modrými druhy.

Japonské kosatce

Jedná se o největší kosatce, které byly vyšlechtěny v Japonsku. Výjimečně velké jsou i květy, které mohou mít průměr až 25 cm. Najdete je v bílé, modré, fialové, purpurové či růžové barvě. Jejich květy mohou být jednoduché, zdvojené či plné a často mívají také kresbu. Japonské kosatce milují vlhká až lehce podmáčená stanoviště. Nesnesou však stojatou vodu kolem krčků v zimě. Květ kosatce 'Angel Mountain', který má žlutou, bílou a fialovou barvu, dodá vaší zahradě na pestrosti. Záplavu modrofialové přinese do vaší zahrady zase kosatec  'Variegata'.

Německé kosatce

Nejpestřejší škálou barev pak vynikají německé kosatce. Najdete je i v rafinovaných barevných variacích. V naší nabídce najdete například zářivě žlutý kosatec 'Again and Again' nebo rudý sametový kosatec 'Sultane Palace'. Dáváte přednost něčemu víc originálnímu? Pak by pro vás mohl být ideální kosatec žlutofialový kosatec 'Edith Wolford' nebo bílomodrý kosatec 'Arpege'.