Pěstování sasanek: Připravte výsadbu těchto krásných jarních květin

Oblíbené a nenáročné. Pěstování sasanek v zahradě patří mezi snadné a zároveň nesmírně odměňující aktivity. V tomto článku se dozvíte, jak se o sasanky starat v domácím prostředí.

pestovani_Sasanek

Sasanka (Anemone) je symbol jara, který nás okouzluje svými nádhernými květy. Jedná se o rostliny vytrvalé, patřící do čeledi pryskyřníkovitých. Jejich vědecké jméno Anemone pochází z řeckého slova "anemos", což znamená vítr, protože se jejich květy třepotají i při lehkém vánku. Tato květina se vyskytuje v různých odstínech, od bílé až po modrou, růžovou a fialovou. Sasanky můžete najít jak v lesích, tak i v zahradách a patří mezi oblíbence zahradníků.

S pěstováním sasanek si hravě poradí začátečníci i aranžéři

Sasanky se řadí mezi nenáročné květiny, což je činí ideálními pro začínající zahradníky. Nejlepší doba na výsadbu sasanek je v podzimních měsících. Pokud si chcete zabezpečit brzký jarní rozkvět, vybírejte odrůdy sasanek s co největšími cibulemi. Dobrým pravidlem je zasazovat cibule sasanek do hloubky asi 2 až 3 krát větší, než je jejich vlastní velikost.

Sasanky preferují polostinná až slunná stanoviště. Vyberte místo s dostatečným denním světlem, ale vyhněte se přímému polednímu slunci, což by mohlo květinám ublížit. Ideální pro sasanky je dobře odvodněná a vlhká půda. Dbejte na to, aby půda nebyla příliš suchá ani příliš mokrá, což by mohlo způsobit hnilobu kořenů. Sasanky mají rády také pravidelnou zálivku, zejména během období růstu a kvetení. Před výsadbou můžete přidat do půdy kompost nebo hnojivo s vyšším obsahem draslíku, což podpoří bohaté kvetení. Tyto rostliny jsou obecně odolné vůči většině škůdců a nemocí, ale stále je dobré pravidelně kontrolovat zdraví rostlin a případné problémy řešit co nejdříve. Pokud chcete rostliny rozmnožit, sasanky se mohou snadno rozrůst díky svým oddenkům. Během podzimního období lze oddenky rozdělit a přesadit do nových míst, kde mohou kvést a dále se šířit.

Vyberte si sasanku De Caen, barvitou květinu s pestrými květy

Sasanka De Caen se stala oblíbenou květinou zahradníků a aranžérů kvůli svému výraznému vzhledu a bohaté škále barev od čistě bílé až po sytě červenou, modrou, růžovou, fialovou nebo dvoubarevné kombinace. Svůj název získala podle francouzského města Caen, kde byla původně vyšlechtěna.

Dosahuje výšky asi 20 až 30 centimetrů a stejně jako ostatní sasanky má ráda pravidelnou zálivku během období růstu a kvetení. Nepřehánějte to avšak s množstvím vody, aby se zabránilo přemokření kořenů. Po odkvětu nechte listy uschnout, abyste podpořili akumulaci živin v cibulích pro další sezónu.

Pro pestré aranžmá sasanku De Caen můžete kombinovat s jinými jarními květinami, jako jsou tulipány, narcisy, a zvýraznit tak jejich pestrou paletu. Výsledný efekt bude okouzlující a nádherný.

Objevte i další druhy sasanek

Kromě krásného druhu sasanky De Caen bychom měli zaměřit svou pozornost také na další odrůdy, jako je například sasanka Blanda (Anemone blanda) a sasanka St. Brigid (Anemone coronaria St. Brigid). Sasanka Blanda okouzlí svými pastelovými květy v široké škále barev, včetně modré, růžové a bílé. Tato odrůda zaujme svou schopností kvést již na samém začátku jara, přinášející do zahrady svěží a jemnou atmosféru. Na druhé straně sasanka St. Brigid zaujme svými velkými a výraznými květy, které přicházejí v různých okouzlujících odstínech. Její výjimečnost spočívá v tom, že se stala oblíbenou volbou pro aranžmány a řezové květiny díky své atraktivní vizuální přitažlivosti. Tyto různorodé odrůdy sasanek nám nabízejí širokou paletu možností pro vytvoření krásných a pestrobarevných zahradních kompozic, které budou rozkvétat po celou jarní sezónu.

Pěstování sasanek je zábavným a odměňujícím zážitkem. Tyto krásné jarní květiny okouzlují svými pestrobarevnými květy a přinášejí do zahrady živost a radost. S několika jednoduchými tipy a péčí můžete mít krásné sasanky kvetoucí v zahradě po celou jarní sezónu.