Pěstování hvězdníku: jak pěstovat hvězdník neboli amarylis, aby vám vykvetl na Vánoce

Hvězdník, kterému se také říká amarylis, je krásná pokojová rostlina s květy ve tvaru hvězd, které vám při správné péči vykvetou na Vánoce. Pojďte se podívat, jak hvězdníky pěstovat, jaké jsou jejich nároky a na co si dát pozor.

pestovani_hvezdniku

Hvězdník nebo amarylis, jak to vlastně je?

Většina z vás má pravděpodobně zažité, že hvězdník rovná se amarylis. Setkáte se s tím i u obchodníků a dalších pěstitelů. Jak je to ale doopravdy? Hvězdník (latinsky Hippeastrum) je rostlina pocházející z jižní Ameriky. Patří do čeledi amarylkovitých, proto se jí říká také amarylka nebo právě amarylis. Pravý Amarylis (Amaryllis Belladona) je však zcela jiná rostlina původem z jižní Afriky. Má pouze růžové květy, které jsou oproti hvězdníku užší a cípatější. Název amarylis je pro hvězdník však natolik zažitý, že se jeho používání toleruje.

Pěstování hvězdníku: pokojová rostlina, která kvete v zimě

Hvězdník je pokojová rostlina, která na rozdíl od většiny ostatních kvete v zimě nebo časně z jara a v létě a na podzim má vegetační klid. Ten je důležité dodržet, aby nám následně amarylka opět kvetla. Ač se první květy objevují spíše až v lednu, správným rychlením se dá docílit toho, že vám pokvetou právě na Vánoce. A protože hvězdníkům nevadí suchý vzduch a menší vlhkost, naše byty jsou pro něj jako stvořené. Dařit se mu bude i na parapetu u topení.

Výsadba cibule amarylisu, výběr místa a zalévání

Hvězdník, stejně jako jiné cibuloviny, potřebuje propustnou půdu s přídavkem písku. Dobře nám poslouží koupený substrát pro pokojové rostliny. Cibuli zasadíme do květináče, který je v průměru asi o 3 - 5 cm větší než cibule. Velmi důležitá je hloubka, do které cibuli zasadíme. Vždy by měla být minimálně polovina cibule nad povrchem. Po vysazení pouze jednou zalijeme a umístíme květináč na světlý parapet. Teplota v místnosti by měla být 22 - 25 ℃. Pravidelně zalévat začneme amarylis až v momentě, kdy je vidět celý květní stvol a rašící listy. Zaléváme po celou dobu kvetení.

Amarylis v létě: péče po odkvětu a letnění

Po odkvětu odstraníme květní stvol a pravidelně zaléváme a přihnojujeme, abychom podpořili růst nových listů. Z těch potom cibule získává důležité živiny. V létě, kdy teplota neklesá pod 10 ℃, můžeme květináč umístit na slunné místo ven. Případně můžeme cibuli přesadit i do volné půdy, kde bude mít tendence více narůst. Pokud necháte hvězdník i přes léto v bytě, dejte pozor, aby na něj nebylo na slunném parapetu až přílišné horko. Poznáte to podle žloutnutí a usychání listů.

Podzimní vegetační klid

Koncem srpna či v září postupně snižujeme zálivku, až přestaneme hvězdník zalévat úplně. Tím zastavíme vegetaci, listy postupně uschnou a cibule se zatáhne. Cibuli necháme v květináči a uložíme ji na suché a chladné místo. Teplota by se měla pohybovat ideálně mezi 8 - 14 ℃. Při vyšší teplotě by mohla cibule začít předčasně rašit. Vegetační klid by měl trvat tři měsíce. Po této době cibuli vyjmeme, očistíme od kořenů, zasadíme do nového substrátu a celý cyklus začíná na novo.

Jahodárna Brozany nad Ohří nabízí k prodeji několik druhů krásných hvězdníků

Hvězdník neboli amarylis je k dostání v mnoha barevných kultivarech, ty nejkrásnější najdete v internetovém obchodu Jahodárna Brozany. Najdete zde například romantický amarylis Adele, něžný zamilovaný hvězdník Amore, temperamentní Flamenco Queen či běloskvoucí Christmas White.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení