Objednávky obsahující produkty skladem odesíláme do 2 pracovních dní, předobjednávky budeme rozesílat v srpnu až září.

Pěstování hvězdníku: jak pěstovat hvězdník neboli amarylis, aby vám vykvetl na Vánoce

Hvězdník, kterému se také říká amarylis, je krásná pokojová rostlina s květy ve tvaru hvězd, které vám při správné péči vykvetou na Vánoce. Pojďte se podívat, jak hvězdníky pěstovat, jaké jsou jejich nároky a na co si dát pozor.

pestovani_hvezdniku

Hvězdník nebo amarylis, jak to vlastně je?

Většina z vás má pravděpodobně zažité, že hvězdník rovná se amarylis. Setkáte se s tím i u obchodníků a dalších pěstitelů. Jak je to ale doopravdy? Hvězdník (latinsky Hippeastrum) je rostlina pocházející z jižní Ameriky. Patří do čeledi amarylkovitých, proto se jí říká také amarylka nebo právě amarylis. Pravý Amarylis (Amaryllis Belladona) je však zcela jiná rostlina původem z jižní Afriky. Má pouze růžové květy, které jsou oproti hvězdníku užší a cípatější. Název amarylis je pro hvězdník však natolik zažitý, že se jeho používání toleruje.

Pěstování hvězdníku: pokojová rostlina, která kvete v zimě

Hvězdník je pokojová rostlina, která na rozdíl od většiny ostatních kvete v zimě nebo časně z jara a v létě a na podzim má vegetační klid. Ten je důležité dodržet, aby nám následně amarylka opět kvetla. Ač se první květy objevují spíše až v lednu, správným rychlením se dá docílit toho, že vám pokvetou právě na Vánoce. A protože hvězdníkům nevadí suchý vzduch a menší vlhkost, naše byty jsou pro něj jako stvořené. Dařit se mu bude i na parapetu u topení.

Výsadba cibule amarylisu, výběr místa a zalévání

Hvězdník, stejně jako jiné cibuloviny, potřebuje propustnou půdu s přídavkem písku. Dobře nám poslouží koupený substrát pro pokojové rostliny. Cibuli zasadíme do květináče, který je v průměru asi o 3 - 5 cm větší než cibule. Velmi důležitá je hloubka, do které cibuli zasadíme. Vždy by měla být minimálně polovina cibule nad povrchem. Po vysazení pouze jednou zalijeme a umístíme květináč na světlý parapet. Teplota v místnosti by měla být 22 - 25 ℃. Pravidelně zalévat začneme amarylis až v momentě, kdy je vidět celý květní stvol a rašící listy. Zaléváme po celou dobu kvetení.

Amarylis v létě: péče po odkvětu a letnění

Po odkvětu odstraníme květní stvol a pravidelně zaléváme a přihnojujeme, abychom podpořili růst nových listů. Z těch potom cibule získává důležité živiny. V létě, kdy teplota neklesá pod 10 ℃, můžeme květináč umístit na slunné místo ven. Případně můžeme cibuli přesadit i do volné půdy, kde bude mít tendence více narůst. Pokud necháte hvězdník i přes léto v bytě, dejte pozor, aby na něj nebylo na slunném parapetu až přílišné horko. Poznáte to podle žloutnutí a usychání listů.

Podzimní vegetační klid

Koncem srpna či v září postupně snižujeme zálivku, až přestaneme hvězdník zalévat úplně. Tím zastavíme vegetaci, listy postupně uschnou a cibule se zatáhne. Cibuli necháme v květináči a uložíme ji na suché a chladné místo. Teplota by se měla pohybovat ideálně mezi 8 - 14 ℃. Při vyšší teplotě by mohla cibule začít předčasně rašit. Vegetační klid by měl trvat tři měsíce. Po této době cibuli vyjmeme, očistíme od kořenů, zasadíme do nového substrátu a celý cyklus začíná na novo.

Jahodárna Brozany nad Ohří nabízí k prodeji několik druhů krásných hvězdníků

Hvězdník neboli amarylis je k dostání v mnoha barevných kultivarech, ty nejkrásnější najdete v internetovém obchodu Jahodárna Brozany. Najdete zde například romantický amarylis Adele, něžný zamilovaný hvězdník Amore, temperamentní Flamenco Queen či běloskvoucí Christmas White.