Pěstování lilií krok za krokem: Kdy a kam je vysadit a jak se o ně starat?

Lilie (Lilium) jsou právem nazývány královnami mezi květinami. Těmto exoticky působícím kráskám to sluší na záhonu i ve váze. Pěstování lilií je přitom velmi nenáročné. Postarat se o tuto okrasnou zahradní rostlinu zvládne každý, a to i úplný začátečník. Pojďme se krok za krokem podívat na to, jakou péči od vás lilie vyžaduje.

lilie pěstování

Pěstování lilií má několik zásad

Lilie patří k okrasným rostlinám, které svým něžným vzhledem prozáří každou zahradu. Jestli se chcete pustit také do jejich pěstování, máte na výběr hned několik desítek až stovek druhů zahradních lilií. A to od exoticky působících až po ty tradiční, které se pyšní různou velikostí, barvou či orámováním svých květů i odlišnou výškou a košatostí celé rostliny.

Pěstování lilie je jednoduchou záležitostí. Velkou výhodou této rostliny je, že se jedná o mrazuvzdornou cibulovinu. Její cibulky tak nemusejí přes chladné období přezimovat a můžete je nechávat v záhonu po celý rok.

Kdy vysazovat cibulky lilií

Abyste se mohli do pěstování lilií pustit, v prvé řadě si ve specializované prodejně či zahradnictví pořiďte jejich cibulky. Cibule lilií vysazujte nejlépe na podzim, a to v průběhu září a října. Některé druhy lilií můžete sázet rovněž na jaře. Ještě než se pustíte do samotného sázení, namočte cibulky lilií do fungicidu.

Lilie vyžadují kyselejší a kypřejší půdu

Cibulky lilií vysazujte do hlinitopísčité neutrální až mírně kyselé půdy, která bude kyprá a v níž bude mít rostlina dostatek vláhy. Tuto zeminu můžete případně vylepšit o kompost nebo rašelinu.

Při pěstování myslete také na to, že lilie nemá ráda přemokřenou, ani příliš suchou půdu. Tato noblesní rostlina tedy patří ideálně na mírný svah či na vyvýšený záhonek, které zajišťují dobrý odtok vody. Vyhněte se naopak výsadbě v mrazových kotlinách nebo v místech, v nichž by lilie stála ve vodě. S krásou této cibuloviny byste se totiž museli brzy rozloučit.

Jednotlivé cibulky lilií sázejte do hloubky, která odpovídá trojnásobku jejich délky. Když zvolíte přesně tuto hloubku, cibule lilií ochráníte v zimě před zmrznutím a v létě naopak před přehřátím. Jednotlivé druhy lilií sázejte po skupinkách po pěti až deseti kusech. Na svém okrasném záhonku přitom můžete pěstovat hned několik druhů těchto pestrobarevných krásek.

Při pěstování lilií je důležité stanoviště

Opomíjet byste rozhodně neměli místo, kam cibulky lilií zasadíte. Tyto vznešené okrasné cibuloviny milují slunná stanoviště, krásu udělají i v polostínu. Pěstitelé lilií se drží pravidla, že tyto rostliny by měly mít „hlavu nad slunci“ a „nohy ve stínu“. Lilie proto pěstujte ve smíšených záhoncích, a to společně s nižšími trvalkami. Kromě toho si můžete vybrat, zda budete lilie pěstovat ve své zahradě nebo v květináči na terase.

Kvetoucí lilie potřebuje náležitou péči

Lilii věnujte náležitou péči ve všech směrech. Dopřejte jí pravidelně střední intenzitu zálivky. V průběhu pěstování nezapomeňte lilii také přihnojovat. Na jaře použijte plné hnojivo. Až začnou lilii narůstat poupátka a následně bude vykvétat, hnojivo kombinujte s chemickou ochranou proti houbovým chorobám a škůdcům. V této fázi používejte například tzv. hnojiva na list.

Co dělat, když lilie odkvete

Většina druhů lilií nejčastěji vykvétá v průběhu června a července. Jestliže máte ve své zahradě lilie po odkvětu, odstraňte nožem její lodyhu s odkvetlým květem, a to těsně nad zemí. Je rovněž důležité, abyste změnili typ hnojiva, kterým lilii pravidelně přihnojujete. Z dusíkatých hnojiv přejděte na draselná hnojiva, která pozitivně ovlivňují vyzrávání cibulí před dobou vegetačního klidu.

Jak se starat o lilie během podzimu a zimy

ak probíhá pěstování lilií v průběhu podzimních měsíců? Lilie je mrazuvzdornou cibulovinou. Její podzemní část tedy můžete nechat v půdě i přes nejchladnější měsíce v roce. Ještě před příchodem zimy z lilie odřízněte všechny suché lodyhy a ponechte v zemi pouze její cibulku. Zkušení pěstitelé se shodují na tom, že cibule lilií můžete na podzim zakrýt peřinkou z vyzrálého kompostu. Použijte zhruba pěticentimetrovou vrstvu, která lilie přes zimu ochrání před mrazy a na jaře jim poskytne potřebné živiny.

Pokud v zimě napadne hodně sněhu, hrozí dlouhodobé přemokření půdy, a tím pádem také uhnití cibulek lilií. V případě, že pěstujete druhy lilií, které jsou opravdu choulostivé na vlhko a přemokření, vyjměte je raději na podzim ze záhonku, očistěte je od hlíny a nechte je mírně proschnout ve větrané místnosti. Tyto cibulky pak přes zimu skladujte na chladnějším místě (například ve sklepě) v nádobě naplněné směsí vlhčí rašeliny a písku. Na jaře tyto cibulky lilií opět vysaďte na původní stanoviště.

Lilie můžete pěstovat také v květináčích

Chcete, aby vám lilie zdobily balkon či terasu? Zasaďte je do květináčů. Do nádob můžete lilie vysazovat již na konci zimy, musíte je však nechat v chladné, světlé místnosti. Ven lilie umístěte až bude teplo. Jelikož jsou lilie v nádobách háklivé na přemokření, doporučujeme dno květináče vysypat hrubým pískem nebo jemnějším štěrkem. Cibulky vysaďte do hloubky odpovídající velikosti cibule. Do jedné nádoby můžete vysadit 3 až 4 cibulky. Nezapomeňte je po zasazení zalít. 

Do nádob se hodí menší odrůdy, které se nebudou lámat či polehat. V naší nabídce najdete hned několik druhů vhodných pro pěstování v květináčích. Happy Eskimo je něžně bílá lilie, Rio de Janeiro svou žlutou barvou rozzáří každý kout a Trendy Havana má zase krásnou vínovou barvu. Láká vás něco exotičtějšího? Lilie Netty's pride si vás získá svou nevšední barvou i tvarem. Lilie Happy Memories v barvách ohně zase dodá vaší zahradě šmrnc.

Jahodárna Brozany nad Ohří má v nabídce exotické i tradiční druhy lilií

V naší široké nabídce lilií k prodeji naleznete exotické i tradiční druhy. Tyto mrazuvzdorné cibuloviny vynikají jedinečnými barevnými kombinacemi i tvarem svých okvětních lístků. Vaší zahradě může dominovat například lilie královská (Lilium regale) se svými skvostnými květy, lilie purple marble s výraznými tmavě fialovými okvětními lístky nebo pastelově růžová Roselily Shamira. Zamilujete si i sněhobílou a úžasně vonící Roselily Alanu nebo lilie bělostnou (Lilium candidum). Tyto odrůdy lilií díky své sněhobílé barvě a něžnému tvaru symbolizují nevinnost. Nádherně vypadají také v kytici.

TIP: Získejte více informací v našem článku o pěstování lilie královské.