Co potřebují lilie po odkvětu? Postarejte se o královny mezi květinami

Lilie (Lilium) ozdobí zahradu i interiér a krásně vynikne v aranžmá při mnoha slavnostních událostech, jako je například svatba. Velké květy, její vůně a elegantní vzhled ji činí velmi oblíbenou volbou mezi pěstiteli květin. Po období kvetení však přichází fáze, kdy je nutné lilii věnovat zvláštní pozornost - provést řadu kroků, aby se zajistil zdravý růst lilie, další bohaté kvetení a její dlouhověkost. V tomto článku se dozvíte, jak se o lilii po odkvětu správně postarat.

Lilie po odkvětu v bílé váze zdobící interiér

Lilie můžeme většinou vidět kvést v průběhu června a července, v závislosti na druhu. Po období kvetení přichází doba odkvětu, kdy se doporučuje odstranit odkvetlé květy, zatímco listy ještě ponechat. Ty se stonkem odstraňují až na konci podzimu nebo začátkem jara. 

Lilii po odkvětu dopřejte dostatek vody, výživy i ochrany proti škůdcům

Po odkvětu lilie přesměrovávají svou energii do kořenů a cibulek. Správná péče v této fázi zajistí, že rostlina příští rok vyroste silná a bohatě pokvete. Věnujte pozornost způsobu zalévání lilií. Půda by měla být udržována vlhká, ale zároveň je důležité předejít přemokření, které by mohlo poškodit kořeny. Lilie preferují středně vlhkou půdu, která jim poskytne optimální podmínky pro kořenový růst. 

Dále se zaměřte na změnu hnojiva. Zatímco během kvetení se používají dusíkatá hnojiva, nyní zvolte hnojiva bohatá na draslík. Draselná hnojiva podporují vyzrávání cibulek před vegetačním klidem a posilují celou rostlinu. 

Při péči o lilie po odkvětu také pravidelně rostlinu kontrolujte, aby se předešlo škůdcům a chorobám. Případné známky onemocnění nebo napadení škůdci okamžitě řešte, abyste zabránili dalším problémům a udrželi lilie v co nejlepším stavu.

Ulehčete liliím přezimování

Podzimní a zimní měsíce hrají klíčovou roli pro pěstování lilie na nadcházející vegetační období. Její podzemní části mráz vydrží, ale je třeba jim zajistit správnou ochranu. Před zimou odstraňte suché lodyhy a nechte v zemi pouze cibulky, které můžete zakrýt vrstvou kompostu. Ten jim poskytne potřebné živiny a ochranu před mrazy. Sáhnout můžete také po chvojí nebo listí

Přemokření půdy v zimě může poškodit cibulky lilie. Při nadměrném sněžení či deštích lze zvážit přemístění citlivých druhů lilii do vhodných prostor s rašelinou nebo pískem. Přečtěte si i další rady, jak pěstovat lilie na zahradě.

Nezapomeňte na lilii v květináči

Máte-li na terase nebo balkonu květináč s lilií, po jejím odkvětu ji ukryjte před deštěm na chráněné místo. Počkejte, než ji zežloutnou stonky, které následně můžete odstranit. Jakmile se zatáhnou cibulky, je možné rostlinu v případě potřeby přesadit. Květináč na zimu přemístěte do chladné místnosti, kde nemrzne. Během zimních měsíců lilii občas mírně zalijte, aby hlína nikdy úplně nevyschla.

Dodržováním těchto doporučení můžete udržet svou lilii v plné síle a kráse i po odkvětu. A pokud se teprve chystáte na pěstování této královny mezi květinami, nechte se okouzlit širokým výběrem lilií na našem eshopu.