Objednávky obsahující produkty skladem odesíláme do 2 pracovních dní, předobjednávky budeme rozesílat v srpnu až září.

Pěstování lilií na zahradě: Vytvořte si květinový ráj

Lilie (Lilium) svou elegancí a nádhernými květy okouzlují pěstitele po celém světě. Nejenže jsou výjimečnou ozdobou venkovských i moderních městských zahrad, ale vyniknou i samostatně, ve skupinách nebo dokonce v květinových nádobách. Pokud se chystáte lilie pěstovat na zahradě, tento článek vám přinese užitečné rady a tipy.

Pěstování lilie na zahradě

Dbejte na správnou výsadbu

Lilie vysazujeme na podzim, konkrétně od září do konce října. Toto období liliím poskytuje dostatek času pro zakořenění a přípravu na následující vegetační období. Nicméně, zvolit můžeme i jarní výsadbu. Například druh lilie bílá preferuje výsadbu již koncem léta. 

Dále má zásadní vliv na zdravý růst a kvetení lilií samotné místo výsadby. Lilie preferují slunná místa, avšak nemají rády vystavení přímému celodennímu slunečnímu záření, které by mohlo poškodit květy. Kromě toho by místo mělo být dobře odvodněné, aby se předešlo přemokření kořenů. 

Až přejdete k samotnému sázení, obvykle se doporučuje zakotvit cibule do hlinitopísčité neutrální až mírně kyselé půdy s dostatkem vláhy v hloubce zhruba trojnásobku výšky samotné cibule. Tím se zajišťuje stabilní zakotvení, optimální podmínky pro kořenový systém i nízké teploty v zimě a vysoké v létě.

TIP: Zajímají vás další užitečné rady? Přečtěte si náš další článek o pěstování lilií.

Jak pečovat o lilie během i po kvetení

V době růstu a během kvetení dopřejte liliím dostatek vláhy se střední intenzitou zálivky. Přilepšit jim můžete hnojivem na cibuloviny nebo rašelinou či kompostem, a to již během výsadby. S prvními poupátky použijte také chemickou ochranu proti houbovým chorobám a škůdcům. Po odkvetení nezapomeňte odstranit zbytky květů a na konci vegetačního období i uschlé stonky. Před zimou lilie ocení ochranu například chvojím nebo suchými listy. Pokud chcete lilie přesadit, nejvhodnějším časem je po jejich odkvetení.

Jaké druhy lilií zvolit pro pěstování na zahradě?

Mezi nejznámější a nejoblíbenější druh lilie patří Lilie candidum, známá též jako lilie kostelní. Pěstitele na celém světě okouzluje svými nádhernými květy v čistě bílé barvě s charakteristickými zlatavými nebo zelenavými tečkami na okvětních lístcích. Symbolizuje čistotu a krásu. Kvete v letních měsících a je vhodná pro venkovní výsadbu, zejména v tradičních a historických zahradách. Patří mezi vhodné rostliny do zahrad bez výrazného přímého slunce.

Pokud se stále rozhodujete mezi výsadbou na jaře nebo na podzim, v obou případech můžete zvolit lilii Roselily Lorena, která na rozdíl od lilie kostelní září obřími exotickými květy růžové barvy s tmavě fuchsiovým pruhem

Pěstování lilií na zahradě může být naplněné radostí z krásy těchto úchvatných květů. S pečlivou péčí a pochopením potřeb lilií můžete vytvořit skvostné květinové záhony, které budou okrasou vaší zahrady. Experimentujte s různými druhy, barvami a uspořádáním květů, abyste dosáhli nejlepšího vizuálního efektu. A nezapomeňte, že čím déle necháte lilie růst na jednom místě, tím více se budou rozrůstat. Pokud vás zajímá, jak liliemi ozdobit nejen zahradu, ale také vaši terasu nebo balkon, přečtěte si, jak pěstovat lilie v květináči.