Jak na pěstování lilií v květináči, aneb když se královna květin přesune na balkon

Věděli jste, že královny květin, lilie, můžete kromě zahrady obdivovat také v pohodlí své terasy nebo balkonu? Zjistěte, jak na pěstování lilií v květináči

Pěstování lilií v květináči je snadné

Zajistěte vhodné podmínky

Prvním krokem domácí výsadby lilií je volba správného druhu. Vyberte lilii menšího vzrůstu, abyste se vyhnuli jejímu lámání. Květináč pak zvolte dle druhu lilie a její velikosti. Do výsadby se pouštějte na konci zimy, kdy cibule umístíte do místnosti s dostatkem světla, která není přehřátá, ale spíše chladnější. Lilii vytáhněte ven až s příznivým počasím.

Pěstování lilie v květináči krok za krokem

Dno květináče zaplňte hrubým pískem, jemným štěrkem nebo keramzitem. Vhodným substrátem je směs vřesovištní zeminy s hrubým pískem. Do jednoho květináče umístěte 3 až 4 cibule s patřičným rozestupem a do hloubky jejich vlastní velikosti. Výjimkou je lilie Candidum, která nesnese přemokření. Tu zasaďte jenom 2 až 3 cm pod povrch. Po výsadbě lilie okamžitě zalijte.

Pokud se rozhodnete lilie vypěstovat ze semen, připravte si výsevní misku, květináč či domácí skleník se substrátem. Semena vysejte 1 cm pod povrch, substrát zvlhčete a květináč přikryjte sklem kvůli udržení vlhkosti. Do jednoho měsíce byste mohli sledovat první klíčky, nebo se nejprve vytvoří cibulka, na jejíž růst si počkáte rok. Substrát udržujte mírně vlhký a na teplém místě.

Vašim novým rostlinám jednou týdně dopřejte hnojení draselným hnojivem

Jak lilie pěstovat v květináči i přes tu největší zimu

Po odkvětu lilie umístěte na místo, kde na ně neprší. Jakmile jejich nadzemní část zežloutne, odstraňte stonek rostliny. Pokud máte květináč dostatečně prostorný a nemáte v úmyslu lilie přesazovat, uložte je do chladné místnosti, kde není riziko mrazu. Pokud nemáte vhodné chladné místo, vyjměte cibule lilie z půdy, očistěte je a uložte do vlhkého substrátu, rašeliny nebo pilin, s důrazem na udržení správné vlhkosti. Lilie můžete nechat přezimovat i například na balkoně s izolační podložkou pod květináčem a obalem kolem celé rostliny. Navrch přidejte například zmačkané noviny obalené jutou, což zajistí udržení vlhkosti půdy v květináči i v zimě.

Který druh vybrat?

Lilií vhodných pro pěstování v květináčích najdete mnoho. Na výběr máte širokou paletu barev i tvarů. 

Například lilie Trendy Havanna vás ohromí vínovými okvětními lístky pravidelných tvarů, které vytváří nádherný kontrast. Tato lilie dosahuje výšky 40-50 cm a kvete od července do srpna. Je vhodná také pro řez. Její příjemná vůně udělá radost každému pěstiteli. Ohromí vás svou nenáročností a mrazuvzdorností. 

Lilie Garden Party zase přináší do interiéru sněhově bílé květy s žlutou hvězdou uprostřed, která přechází v oranžový odstín se zajímavým tečkováním. Její květy mají prohnuté špičky a nádherně silnou vůni. Dorůstá do výšky 50 cm a také kvete od července do srpna. Stejně jako Trendy Havanna, i tato lilie je vhodná pro řez. A opět platí, že se snadno pěstuje a vydrží i mráz.  

Unikátností se vyznačuje lilie meruňkové barvy Apricot Fudge, jejíž okvětní lístky připomínají květ růže. Tato lilie dodá vašemu domovu zvláštní půvab. Roste do výšky 50-60 cm a kvete o trochu dříve, a to od června do července. Vysazuje se na podzim i na jaře.. Ačkoli ocení slunné stanoviště, dokáže zvládnout i polostín. Má střední nároky na zálivku a přináší radost svou krásou prakticky bez zásahu zahrádkáře.

Vyberte si z naší nabídky lilií vhodných pro pěstování v květináči.

Zajímá vás také, jak pěstovat lilie na zahradě? Přečtěte si náš článek s užitečnými tipy a informacemi a staňte se pravým znalcem péče o tyto květiny.