Objednávky obsahující produkty skladem odesíláme do 2 pracovních dní, předobjednávky budeme rozesílat v srpnu až září.

Připravte se na výsadbu lilií, které můžete pěstovat na zahradě i v květináči

Lilie neodmyslitelně patří mezi jedny z nejkrásnějších a nejvíce obdivovaných květin. Jejich krása a symbolika rezonují mnoha kulturami po celém světě. Pěstování lilií navíc zvládne i začátečník. 

Lilie jsou vhodné na pěstování na zahradě i v květináči.

Lilie (Lilium) představují jednoděložné rostliny, které patří do čeledi liliovitých (Liliaceae). Jsou to vytrvalé rostliny s cibulovým kořenem, který jim umožňuje pravidelně kvést každý rok. Celkem bylo popsáno přes 120 druhů lilií, které se vyskytují v Evropě, Asii a Severní Americe. Tyto krásné květiny rostou převážně v mírném a subtropickém klimatickém pásu, avšak některé druhy najdeme i v horách asijských tropických oblastí. 

Lilie vynikají svou krásou a jedinečnými květy, které září mnoha různými barvami. Pyšní se velkými květy charakteristického tvaru a úzkými, přisedlými listy, které se často spirálovitě točí kolem stonku. 

Pěstování lilií není náročné a mnoho druhů dokáže přežít zimní období jako cibulky zasazené v zemi. Těšit se z jejich krásy můžete, i když nemáte zahradu, lze je totiž úspěšně vypěstovat i v květináči na balkoně či terase. Mezi nejpopulárnější druhy lilii patří lilie královská a lilie bělostná.

Lilie získaly bohatou symboliku napříč různými kulturami

Lilie mají v lidské kultuře a symbolice dlouhou historii. V mnoha kulturách jsou považovány za symbol čistoty, krásy, lásky a dokonalosti.

Egyptská kultura lilie spojovala se symbolem bohyně Isis a jejich květy považovala za ochranné amulety. Lilie zde také vyjadřovaly božskou krásu a ochranu. . Naopak ve starověké řecké a římské kultuře se lilie považovaly za symbol  bohyně Juno a boha Jupitera. Vzniklo i spojení s jejich náboženskými představami o kráse a královské moci.

Křesťanská symbolika spojuje zahradu lilií či jeden stonek s více květy s Pannou Marií jako Matkou Boží nesoucí symbol nevinnosti, čistoty, zbožnosti a neposkvrněné lásky. Čínská kultura narozdíl od jiných považuje tyto květiny za symbol harmonie, úspěchu, dlouhého života a štěstí. Lilie jsou vnímány jako pozitivní a šťastný symbol spojený s dlouhým a kvalitním životem.

Pokud zvažujete pěstování lilií, dopřejte jim správnou péči

Ačkoli je pěstování lilií relativně snadné (lilie jsou odolné vůči mrazu a mohou zůstat v půdě po celý rok), tak si tyto nádherné květiny zaslouží  zvláštní péči. Pěstování lilií vyžaduje správnou půdu, dostatek slunečního světla a pravidelnou zálivku. Nejlépe se jim daří v dobře propustné, bohaté půdě s neutrálním nebo mírně kyselým pH. Lilie milují slunce, a proto jim vyberte slunné místo.

Kdy a jak sázet cibulky lilií 

Cibulky lilií se nejčastěji sázejí na podzim v září a říjnu, ale některé druhy je možné sázet i na jaře. Před samotným zasazením je vhodné cibulky namočit do fungicidu. Liliím vyhovuje půda hlinitopísčitá, neutrální až mírně kyselá, která je dobře propustná a zároveň dostatečně vlhká. Při zasazování dbáme na hloubku, která by měla být trojnásobkem výšky cibulky. Sazbu provádíme ve skupinkách, kde každá skupina čítá 5 až 10 cibulek

Lilie milují pravidelnou a vyváženou zálivku 

Při zálivce kontrolujeme, aby půda nebyla příliš suchá, ale zároveň aby nebyla přemokřená. Pravidelná a vyvážená zálivka a průběžné hnojení zajistí bohaté kvetení. 

Po odkvětu u lilie odstraňte odumřelý květ, lodyhu a listy později a pozornost věnujte i přípravě na zimní období. Některé druhy mohou být citlivé na přemokření, proto je přeneste t dovnitř a uskladnit je na chladném místě. 

Tímto způsobem můžete úspěšně pěstovat krásné lilie a dopřát své zahradě nádech elegance a barevné rozmanitosti.

Vybrat si můžete mezi pěstováním na zahradě nebo v květináči 

Lilie lze pěstovat jak na zahradě, tak i v květináči. Výběr záleží na dostupném prostoru a preferencích. 

Návod na pěstování lilií v květináči 

Pro pěstování krásných lilií na balkoně nebo uvnitř domu volte větší nádoby, ideálně těžší, aby větší rostliny odolaly větrnému počasí. V nádobě můžete vysadit až tři cibule lilií, menší druhy vpřed, vyšší vzadu. Vytvořte dobrou drenážní vrstvu na dně nádoby, posypejte cibuli jemným pískem a zasypejte substrátem. Po zalití postavte nádobu na světlé místo

Nejvhodnější doba pro výsadbu je přelom února a března, abyste měli radost z květů co nejdéle. Po odkvětu umístěte nádoby s liliemi na chráněné místo, nechte stonky dozrát a cibule zatáhnout. Na zimu skladujte nádoby s lilii v chladné místnosti a občas je mírně zalévejte. Přečtěte si další rady, jak pěstovat lilie v květináči v našem článku.

Vyberte si z nejširší nabídky lilií

Existuje přes 120 druhů lilii a to včetně asijských lilii, východoasijských lilii, trubačovitých lilii, oranžových lilii, královských lilii a dalších. Každý druh má své vlastní charakteristické vlastnosti a květy různých barev, od bílé, žluté, oranžové, růžové až po fialovou. 

Mezi jeden z nejvýraznějších druhů lilií patří lilie královská (Lilium regale). Má krásné květy s bílými okvětními lístky a načervenalým středem. Tato lilie se pyšní svou krásou i příjemnou vůní, krásně vynikne především ve velkých skupinách. Získejte více informací v našem článku o pěstování lilie královské.

Určitě znáte lilii bělostnou (Lilium candidum), známou také jako lilie sněhobílá nebo kostelní, která je dalším výjimečným druhem lilie. Má čistě bílé květy a symbolizuje čistotu a nevinnost. . Tato lilie tradičně spojuje s Pannou Marií. 

Svým vzhledem vás určitě překvapí lilie Hachi, která se pyšní svým tmavě mahagonovým, červeno-růžovým zbarvením. Kvete uprostřed léta a i ona vás potěší svou vůní.

Milovníci rostlin s růžovými tóny květů ocení lilii Rozalynn. Ta se vyznačuje plně otevřenými jemně růžovými květy, příjemnou vůní a nižší výškou 50-60 cm, která je ideální pro výsadbu v květináči. 

Správná volba pro každou příležitost

Lilie se díky své kráse, vůni a výjimečnému vzhledu často používají v květinových aranžmá pro různé příležitosti, včetně svatebních, pohřebních, ale i jako dekorace do interiéru. Lilie vyniknou samostatně nebo v kombinaci s jinými květinami, kde společně tvoří působivé a nádherné květinové kompozice. Velmi něžně působí lilie v kombinaci s růžemi. Pokud lilie toužíte mít i ve své zahradě, přečtěte si detailní článek, jak na pěstování lilií na zahradě a pořiďte si cibulky lilií u nás v Jahodárně Brozany.