Objednávky obsahující produkty skladem odesíláme do 2 pracovních dní, předobjednávky budeme rozesílat v srpnu až září.

Pěstujeme tulipány: Krásné na pohled a jednoduché na péči!

Tulipány patří mezi jasné symboly jara. Jsou jedněmi z nejoblíbenějších květin, a to jak k pěstování, tak i k řezu. I přesto, že v České republice není tulipán původním druhem, můžeme jej nalézt často mezi okrasnými rostlinami zahrad i městských zelení. Jak tuto stálici mezi květinami vypěstovat? To se dozvíte v našem článku.

pestovani_tulipanu

Výběr vašeho ideálního tulipánu

Jedna z prvních věcí, která vás čeká, je výběr cibulek k vysazení. Tulipánů na světě existuje přibližně 100 až 150 druhů. Vybírat můžete z nepřeberného množství barev a barevných kombinací, velikostí rostliny a květu, ale i z rozdílných tvarů okvětních lístků. Co se týče druhů tulipánů, tak narazíte na:

Jak na pěstování tulipánů? Ve správný čas na správné místo

Samotné pěstování tulipánů není složité a zvládne jej i začátečník. Důležité je si uvědomit, že jestliže chceme, aby nám tulipány vykvetly opravdu na jaře, je nutné je zasadit na podzim. Obecně se doporučuje výsadbu tulipánů provádět v době od konce září do listopadu. K tomu nesázejte tulipány stále na stejné místo. Po 2 až 3 letech měňte jejich místo. Důležité také je, aby vybrané stanoviště poskytovalo dostatek slunečního svitu. Zároveň však potřebují ochranu před silnými větry. Zato zimy se bát nemusíte, jejich odolnost a mrazuvzdornost si poradí a s nižšími teplotami.

Sázejte na jistotu. Dobře připravený záhon dělá divy!

Před samotnou výsadbou tulipánů si ideálně 14 dní předem připravte záhon, skalky či nádoby. Postarejte se o to, že v nich nebude plevel či kamení a zajistěte, aby byla půda dostatečně vzdušná. Tulipány ocení zejména propustnou a výživnou hlinitopísčitou půdu. Ideální je záhon po rané zelenině, luskovinoobilných směskách a vikvovitých pícninách. Vyhněte se ale zemině po raných bramborách. Ne vždy se podaří mít tu nejlepší půdu, pro tento případ si raději připravte kompostovou hlínu s pískem v poměru 5:2, která poslouží stejně tak dobře. 

Barevné kombinace a vzhled záhonu jsou na vás

Jinak je sázení tulipánů velmi jednoduché. Stačí si připravit důlky o hloubce, která bude trojnásobně převyšovat velikost cibulky, a ve vzdálenosti 10 - 20 cm od sebe. Je na vás, jaké barevné kombinace tulipánů zvolíte, ať se zamilujete do bílých tulipánů či překrásný barevných krasavců. Jestliže chcete rostlinami tvořit obrazce, dopředu si je “překreslete” do hlíny.

Hnojení pomůže!

Pokud nejde zrovna o botanické tulipány, hnojení rozhodně patří k aktivitám, které byste měli dělat. Hnojit by se mělo každých 14 dní, a to tekutými slepičinci nebo plným hnojivem. Důležitými složkami, které by měly mít, jsou dusík, fosfor a draslík. Dobře vyvážený poměr těchto látek by měl vést k zdravému vývoji vašich tulipánů

Co po odkvětu?

Jak půjde čas, budete se moci těšit z krásných květů. Po přibližně 4 až 5 měsících ale uvidíte, jak postupně začnou žloutnout a blížit se ke svému konci. Nenechte se oklamat jejich vzhledem. Nechte je tam, kde jsou, až do úplného seschnutí. Jejich brzké odstranění by mohlo zabránit toku živin do cibulky.

Jak na cibulky?

Jakmile cibulka zatáhne listy, přichází čas vyjmout ji ze země. Odtrhněte pak dceřiné cibulky a nechte si z cibulek jen ty, které jsou zdravé. Uchovejte je pak v přepravkách či papírových sáčcích při teplotě do 20 °C, a to až do doby, kdy přijde na řadu podzim a další sezóna výsadby. Po tuto dobu je potřeba cibulky kontrolovat a vyřazovat ty nezdravé.

Kde hledat cibulky tulipánů? 

Kvalitní holandské cibulky tulipánů naleznete na našem e-shopu. Jelikož existuje velké množství druhů těchto jarních květin, vybírat lze opravdu z mnoha možností. Zkusit můžete pivoňkovité tulipány, které, jak jejich název napovídá, připomínají svými květy pivoňky. Nebo vás mohou zaujmout více exotické papouškovité, které svými barvami a pestrostí připomínají papoušky. Velmi výrazným papouškovitým tulipánem je Black parrot v černé barvě, který oslní každého návštěvníka vaší zahrady.