Zlatý poklad mezi rostlinami: vypěstujte si doma šafrány

Krokusy neboli šafrány patří mezi oblíbené cibuloviny, které zkrášlují zahrady a lákají svou výjimečností, která se ukrývá ve středu jejich květu a která má neskutečnou cenu. Svou barvou těší jak záhoncích, tak v trávnících, kde s radostí vystavují svou krásu světu. Vypěstujte si tyto něžné jarní, ale i podzimní krásky i vy. K tomu vám pomůže náš článek.

pestovani_safranu

Vzácná krása v mnoha barvách a provedení

Trvalka z rodu Crocus, známá také pod názvem šafrán, se vyskytuje v přibližně osmdesáti původních druzích. Ty nalezneme v Evropě, a to zejména v oblasti alpského pohoří, na Balkánu a ve Středomoří. Šafrán známe zejména jako vzácné koření, které je získáváno z blizen krokusů. Při výběru můžete sáhnout po různých barvách. Šafrány máme se žlutými, bílými, lila, tmavě fialovými, modrými i růžovými květy. Někdy můžete narazit na druhy se žebrováním. Lze také vybírat na základě velikosti květů. V tomto případě můžete volit mezi velkokvětými, drobnokvětými a vícekvětými krokusy, ale i botanickými, které jsou vhodné do skalek.

Zvolte správný čas výsadby

Krokusy nepatří mezi nejjednodušší rostliny k pěstování. Při důkladnému dodržování postupů to ale nemusí problém. Nejdříve je důležité zvolit správný čas, kdy s výsadbou šafránu začít. K tomu je potřeba zjistit, zda máte cibulky, které se sázejí na podzim, či na jaře. Některé druhy totiž kvetou od září do listopadu. Krokusy vysazujeme od září do listopadu.

Najděte pro své šafrány ideální místo

Důležité je také zvolit správné místo. Co se týče intenzity slunečního svitu, ta se liší, zda se jedná o podzimní, či jarní druh šafránu. Podzimní krokusy potřebují slunečná stanoviště a jarní na druhou stranu polostinná. V každém případě by se v obou měla dodat dostatečná intenzita, bez kterého pěstování krokusů není možné.

Není půda, jako půda

Šafránu nejvíce vyhovuje zemina, která není příliš zatěžována, tudíž je dobré vybrat místo pod stromy nebo z kraje zahrady. Pěstování krokusů je možné i v nádobách a ve skalkých, kde se jim bude rovněž dobře dařit. Půda by měla být obecně prokypřená, písčitá či hlinitá s vysokou propustností. Vhodné je dodat uleželý kompost. Určitě nepoužívejte statková hnojiva či kravskou mrvu. Krokusy není třeba ničím zvláštním hnojit, stačí opravdu jen kompost. Důležité je ale dávat pozor na přemokření, které šafrány nezvládají. Nesvědčí jim rovněž ani přeschlá zemina. 

Nenechte si své krokusy ohryzat 

Samotné cibulky vysazujeme do hloubky 10 cm, do skupin po 3 až 5 rostlinách. Samozřejmě ale záleží na jejich velikosti. Sázet by se ale celkově nemelo příliš hluboko. Na cibulkách šafránu si totiž rádi pochutnají hlodavci, jako jsou myši či hraboši. Proto si na ně dávejte pozor. 

Od květu k hlizně, a pak zase znovu

Jakmile vám šafrány pokvetou, je načase snížit zálivku a v létě dokonce přestat zalévat. Přihnojovat můžete kompostem a v případě nepříliš vyživených půd je možné přistoupit k ledku amonnému. Větší péče ale v tomto směru není nutná. Jakmile se rozloučíte s krásnými květy šafránů, je na čase rostliny okopat, aby nebyla hlíza příliš hluboko. Pozor byste si ale měli dávat zejména na to, abyste nenarušili kvetoucí koberce, kdy jsou šafrány navzájem propojené. To se stává v případě, že už na daném místě nějakou dobu rostou. Každé 4 roky je pak nutné přistoupit k přesazení, kdy po odkvetení rostlin vyjmeme ze zeminy hlízy a řádně je usušíme. Skladujeme je pak na suchém místě, kde budou čekat na zasazení v další sezóně.

Pořiďte si své krokusy v Jahodárně Brozany nad Ohří!

Kvalitní cibulky krokusů najdete na našem e-shopu. Vybírat můžete z různých barevných kombinací dle vašeho přání a vkusu. Pokud máte rádi něžné květiny, tak krokus Jeanne d’arch large flowering bude patřit mezi vaše oblíbence. Nabízí totiž čistě bílé okvětní lístky s výraznou oranžovou bliznou. Mezi vícebarevné šafrány zas patří krokus Firefly sieberi či krokus Prins claus chrysanthus.