Plnokvěté pryskyřníky a jejich pěstování: Jak se starat o tyto časné jarní krásky

Začátek jara je ve znamení krásných plnokvětých pryskyřníků, jejichž květy připomínají pivoňky. Na rozdíl od nich si však okouzlující květinu můžete vypěstovat v bílé, žluté, krémové, růžové, lososové, fialové, oranžové i rudé barvě, zkrátka ve všech odstínech kromě modré. Nepřehlédnutelné pryskyřníky se hodí do truhlíků i záhonů a jsou oblíbenou volbou do svatebních kytic. A jak se přesvědčíte, jejich pěstování není nic těžkého.

pryskyrnik_pestovani

Pryskyřník asijský a pryskyřník prudký: jaká je jejich jedovatost a který pěstovat

Na světě existuje asi 550 druhů pryskyřníků a jedovaté jsou všechny. U nás se ve volné přírodě vyskytuje jedovatý pryskyřník prudký (ranunculus acris), případně pryskyřník plazivý. Pryskyřník prudký je velmi jedovatý a již malé množství čerstvé nati může otrávit drobná zvířata, proto by se jej měli chovatelé vyvarovat. Jako okrasnou trvalku u nás nejčastěji pěstujeme plnokvětý pryskyřník asijský (ranunculus asiaticus), který pochází z východu, je pouze mírně jedovatý a vyskytuje se v mnoha barevných variacích.

Pěstování pryskyřníku krok za krokem: kdy vysazujeme a do jaké půdy?

Drobné hlízy pryskyřníku vysazujeme od března do dubna nebo na podzim do neutrální, propustné a kypré půdy. Ideální je slunečné stanoviště, případně světlý polostín. Před výsadbou se doporučuje hlízy namočit na 3 - 4 hodiny do vody. Pokud je půda dostatečně bohatá na živiny, obejdete se bez hnojení. Důležitá je však zálivka, která by měla být pravidelná. Pryskyřníkům nedělá dobře vyschlá půda, ale nemají rádi ani přemokření. Dbejte také na to, aby stanoviště bylo chráněné proti silnému větru.

Kdy pryskyřníky kvetou a jak se o kvetoucí rostliny starat?

Zhruba v květnu se na rostlinách začnou objevovat první poupata květů. Při správné péči pryskyřníky kvetou po dobu 6 týdnů. Po odkvětu stonek ustřihněte, podpoříte tím tvorbu nového květenství. Při řezu vybírejte nové květy, které pak vydrží ve váze až 14 dnů. Nezapomínejte jim ale průběžně měnit vodu.

Pryskyřníky a přezimování: jak se o hlízy starat v zimním období

Jakmile pryskyřníky odkvetou, necháme odumřít listy a hlízy vyjmeme z půdy, očistíme a uložíme do chladné, avšak bezmrazé místnosti, např. do sklepa. Tam hlízy v bezpečí přezimují a na jaře je můžeme vysadit znovu. Na matečních hlízách se někdy vytvářejí dceřiné hlízy, které se dají opatrně oddělit a vysadit zvlášť. Přirozeně tak rozmnožíte své oblíbené odrůdy.

Jahodárna Brozany nad Ohří nabízí několik druhů plnokvětých pryskyřníků v různch barvách

Krásné, pivoňky připomínající květy pryskyřníku, vám budou dělat radost celé léto. V internetovém obchodě Jahodárny Brozany si můžete zakoupit hlízy pryskyřníku oranžového, růžového, červeného či žlutého. A pokud se nemůžete rozhodnout, nabízíme vám i barevný mix, který zahrnuje 50 kusů různobarevných odrůd plnokvětého pryskyřníku.