Elegantní ifeiony – jak na pěstování jarních hvězdiček

Chcete se na jaře dívat na záplavu medově vonících kvítků, které připomínají spoustu malých hvězdiček? Pusťte se do pěstování ifeionů.

ifeiony_1

Ifeiony (Tristagma), kterým se také říká jarní hvězdy, stále unikají pozornosti mnoha lidí. Přitom jejich něžné kvítky rozzáří každou jarní zahrádku. Domovskou oblastí těchto malých cibulovin je Jižní Amerika. Přirozeně se vyskytují v Argentině, Uruguayi či Brazílii. Skvěle se jim však daří i v našich podmínkách.

Malé hvězdicovité květy najdete v bílé, šeříkově růžové nebo modré barvě. Tvarem jsou velmi jedinečné, skládají se totiž ze dvou věnců po třech okvětních lístcích, které společně tvoří hvězdicovitý tvar. Jedná se rostlinky dorůstající do výšky okolo 20 cm. Z cibulky jako první vyraší 3 až 4 úzké trávovité listy a poté až 5 stonků. Každý stonek zdobí jeden až dva drobné květy (2 až 3 cm široké). Při pomačkání listů ucítíte česnekovou vůní, ifeion totiž patří do čeledi česnekovitých. Květy naopak voní velmi příjemnou sladkou vůní.

S výsadbou začněte na podzim

Poměrně malé cibulky vysazujte od září do listopadu. Ifeionům se nejlépe daří na slunečném stanovišti, ale snesou i polostín. Vyberte pro ně lehčí, humózní a dobře propustnou půdu. Dejte pozor na přemokření, které nemají rádi. Cibulky zasaďte 5 až 8 cm hluboko a 8 až 10 cm daleko od sebe. Po vysazení je můžete posypat vrstvou rašeliny nebo mulče. Jelikož patří mezi mrazuvzdorné rostliny, nemusíte o ně mít v zimě strach.

Pro přihnojení můžete využít tekuté hnojivo Kapka - cibuloviny a hlíznaté rostliny, které obsahuje vyvážený poměr základních živin a podporuje zdravý vývoj rostlin a zároveň přispívá k bohatému nasazení poupat, k tvorbě listové zeleně zvýrazňující kresbu listů a bohaté úrodě plodů. Další vhodnou variantou pro hnojení je KRISTALON Gold nové generace s unikátním složením a aktivátorem kvetení.  

Ifeiony můžete pěstovat na záhoně i v květináči

Parádu vám mohou dělat na krajích záhonů, na skalce nebo v květináči na balkoně či terase. Velmi snadno zplaňují. Během několik let se vám krásně rozrostou a dokáží vytvořit i poměrně velké shluky nebo koberce.

Tuto drobnou cibulovinu můžete zkombinovat s dalšími menšími trvalkami, které ji nebudou moc stínit. Skvěle bude vypadat například vedle modřenců či sasenek. Vhodnými společníky mohou být také zakrslé tulipány nebo kosatce.

Udělají parádu i doma ve váze

Nemůžete se na krásné ifeiony na své zahrádce vynadívat? Natrhejte si je také do menší vázičky domů. I přesto, že se jedná o cibuloviny s malým stonkem, jsou vhodné k řezu.

Růžová, bílá nebo modrá? Kterou barvu si vyberete?

Dospěli jste k závěru, že i vy na své zahrádce chcete pár drobných hvězdiček? Začněte s pěstováním ifeionů ještě dnes. Prohlédněte si naši nabídku cibulek ifeionů. Ifeion 'Jessie' má krásné sytě modré květy, které v kombinaci se světle zelenými listy příjemně osvěží záhon i skalku. Odrůda 'Alberto Castillo' má velké květy sněhově bílé barvy s kontrastním zeleným proužkem. Elegantní ifeion 'Charlotte Bishop' si vás získá něžně růžovými květy s výrazným pruhem. Nedokáže si vybrat jeden druh? V tom případě by pro vás mohl být vhodný barevný mix ifeionů.