Objednávky obsahující produkty skladem odesíláme do 2 pracovních dní, předobjednávky budeme rozesílat v srpnu až září.

Ladoníky, ladoňky a ladoničky – něžné cibuloviny, které jsou nenáročné na pěstování

Ladoníky, ladoňky a ladoničky spojuje nejen podobné jméno, ale i krásný květ. Zajímá vás, co mají tyto tři cibuloviny společné a jaké jsou jejich nároky na pěstování? Přečtěte si náš článek.

Ladoník, americký krasavec, kterého měli v oblibě indiáni

Ladonik

Ladoník neboli kamas (Camassia) je cibulovina, která se hojně vyskytuje v prériích v západní části Severní Ameriky, kde dorůstá až do výšky jednoho metru. Ve velké oblibě měli ladoník již původní Američané, kteří ho nazývali Quamash. Indiáni totiž sbírali a pojídali sladce chutnající hlízy této rostliny. Ve státě Washington je dokonce podle ladoníku nazváno město Camas. V Evropě se ladoníky začaly jako okrasné rostliny pěstovat od poloviny dvacátého století.

Narozdíl od ladoněk a ladoniček velké ladoníky opravdu nepřehlédnete. Z cibulky vyrůstá robustní trs tmavě zelených listů a až metrový květní stonek, nejčastěji s modrými, fialovými nebo krémově bílými květy. Půvabné barevné květy vás budou těšit od dubna do začátku června. Tyto stepní rostliny krásně vyniknou na okrajích trávníků i jako dominanta záhonu.

Pěstování ladoníku je nenáročné

Ladoníky se vysazují na podzim. Cibulky mají průměr asi 5 cm, proto je vysazujte 10 až 20 cm hluboko. Vybírejte jim slunné či polostinné stanoviště s živnou a vlhčí půdou, která je dobře propustná. Při výsadbě také počítejte s tím, že rostlina sama často zplaňuje. Ladoníky také nemají rádi přesazování. Jedná se o mrazuvzdorné rostliny, ale nezapomeňte, že po ukončení vegetace musí být cibulka v suchu.

 

Ladoňky vás svými květy potěší už před začátkem jara

iStock-1135913420

Ladoňky (Scilla) patří mezi první posly jara, jejich květy totiž často můžete vidět již v únoru či březnu. Jejich domovskou oblastní je Balkán, Kavkaz a Malá Asie. Jsou typické přízemní růžicí jednoduchých listů a květy rostoucími v hroznech či chocholaticích. Najít je můžete v modré, bělavé, růžové nebo fialové barvě. Jen v Evropě existuje asi 50 druhů ladoněk.

Oproti ladoníku se jedná o poměrně malou rostlinku. Dorůstá do výšky 5 až 20 cm. Z jedné cibulky obvykle vyraší 2 až 3 kápovitě ukončené listy a 1 až 3 stvoly, které nesou květy. Často modré a někdy i bílé kvítky zvonkovitého tvaru se sklánějí k zemi.

Pěstování ladoněk zvládne i začátečník

Výsadba ladoněk probíhá na podzim (od srpna do října). Cibulky vysazujte asi 10 cm hluboko a 8 až 10 cm daleko od sebe. Tyto něžné krásky mají rády slunná místa, ale zvládnou dobře růst i v polostínu pod listnatými stromy. Ideální je lehčí, humózní a dobře odvodněná půda. Na podzim potřebují rostliny spíše sucho, aby neuhnily cibulky a na jaře zase preferují větší vlhkost. Listy ladoněk odstraňujte až po úplném zežloutnutí, aby cibulky mohly nabrat živiny.

Při výsadbě počítejte s tím, že ladoňky se vám brzy mohou rozrůst, protože často zplaňují. Jejich semínka totiž po zahradě často roznášejí mravenci, kteří si pochutnávají na semenných přívěscích.

 

Ladoničky jsou velmi podobné ladoňkám

Ladonicky

Podobně jako ladoňky vykvétají ladoničky často ještě na sněhu nebo při jeho tání. Jejich domovinou jsou horské oblasti Malé Asie, Kréty a Turecka. Ladoničky jsou menší, asi 10 až 15 cm vysoké, cibuloviny s hvězdicovými květy, které mají bílý střed. Květy v modrých, růžový i fialových tónech uvidíte kvést od března do dubna.

Na co myslet při pěstování ladoniček?

Do výsadby ladoniček se pusťte také na podzim. Cibulky sázejte 5 až 8 cm hluboko, nejlépe do skupin. Ladoničky preferují mírně zastíněná stanoviště. Vhodně vám tak mohou doplnit skalky, trávníky či místa podél cest nebo pod listnatými stromy. A zasadit je můžete také do květináčů. Dobře se jim bude dařit v humózní a spíše sušší půdě, která je dobře odvodněná. Tyto malé rostlinky nepotřebují téměř žádnou péči, opětovně vám budou kvést na stejném místě řadu let. I u ladoniček pomáhají se šířením semen mravenci.

 

Hnojivo vám zajistí bohaté květy

Pro přihnojení můžete využít tekuté hnojivo Kapka - cibuloviny a hlíznaté rostliny, které obsahuje vyvážený poměr základních živin a podporuje zdravý vývoj rostlin a zároveň přispívá k bohatému nasazení poupat, k tvorbě listové zeleně zvýrazňující kresbu listů a bohaté úrodě plodů. Další vhodnou variantou pro hnojení je KRISTALON Gold nové generace s unikátním složením a aktivátorem kvetení.  

Prohlédněte si naši nabídku ladoníků, ladoněk a ladoniček

Rozhodli jste se pro něžnou krásu ladoněk a ladoniček nebo vás ohromil nevšední ladoník? V naší nabídce najdete všechny tyto tři zajímavé květiny. Nabízíme například menší ladoník 'Quamash' s krásnými modrofialovými květy nebo krémově bílý ladoník 'Semiplena'. Ladoňka 'Bifolia Rosea' si vás získá pastelově růžovými kvítky, pomněnkově modrými květy zase kvete ladoňka 'Siberica' a tyto dvě ladoňky krásně doplní sněhobílá 'Siberica Alba'. A ladné ladoničky u nás najdete v rafinovaném barevném mixu ladoniček po 30 kusech. Stále váháte? Prohlédněte si celou naši nabídku.