Objednávky obsahující produkty skladem odesíláme do 2 pracovních dní, předobjednávky budeme rozesílat v srpnu až září.

Jak na pěstování modřence? Nechte se okouzlit jemnými kvítky s příjemnou vůní

Drobné květy modřenců budou vaši zahradu zdobit už od prvních jarních dnů, poznejte, co obnáší jejich pěstování. Tato malá cibulovina je rozšířena v Evropě, jihozápadní Asii a severní Africe. Kvete v několika odstínech modré, bílé nebo růžové a fialové.

iStock-1146989615

Modřenec (Muscari) je velmi oblíbený pro svoji nenáročnost a krásně zbarvené květy, které ve větším množství vytváří jedinečný barevný pás nebesky modré, jasně azurové, sněhově bílé nebo romanticky růžové barvy. Některé modřence mají i dvou nebo tříbarevná květenství. Vejčité hrozny s drobnými baňkovitými květy jsou doplněny o úzké trávovité listy jasně zelené barvy. Modřence dorůstají do výšky maximálně 20 cm.

Pěstování modřence zvládne i začátečník

Tyto drobné klenoty skvěle vypadají na okrajích okrasných záhonů, například v kombinaci s narcisy a tulipány. Vyniknou také v trávníku, podél cest či na skalkách a parádu vám mohou dělat i v květináči na balkoně nebo terase. Dařit se jim bude také pod opadavými listnatými keři či stromy, které jim poskytnou dostatek světla a prostoru pro růst. Modřencům vyhovují spíše vápenité půdy, které mohou být sušší. Jelikož se jedná o nenáročné rostlinky, dobře zvládají přímé slunce i polostín a na jednom stanovišti je můžete nechat i několik let. Na slunečném stanovišti vám modřence porostou rychleji, ale květy zase mají tendenci vydržet déle ve stínu. Důležitá je dobře propustná půda, aby nedocházelo k zamokření, které může způsobovat plesnivění cibulek.

První modřence vám budou dělat radost již v březnu

Po výběru vhodného místa, nezapomeňte před vysazením cibulek půdu prokypřit do hloubky. Cibulky modřence se vysazují od srpna až do zamrznutí půdy, čím později je vysadíte, tím později vám pokvetou. Cibulky dávejte asi 8 až 15 cm hluboko (podle velikosti cibule) ve vzdálenosti 6 až 10 cm. Po vysazení stihnou do zimy vyrašit první listy, které jsou zcela odolné mrazu. O rostlinky se v tomto období téměř nemusíte starat. První květy se začnou objevovat od března a kvetou až do května.

Dejte pozor na nadměrnou zálivku

Při pěstování modřenců dbejte během vegetace na dodržování jen mírné zálivky. Nemají rádi přemokření. Po odkvětu je můžete přihnojit trochou kompostu, ale neodstraňujte hned stonky ani listy, protože rostlina z nich čerpá potřebné živiny a zásobní látky do cibulky, která díky tomu zesílí. Nadzemní části můžete sestřihnout až tehdy, když už jsou úplně zaschlé.

Pro přihnojení můžete využít tekuté hnojivo Kapka - cibuloviny a hlíznaté rostliny, které obsahuje vyvážený poměr základních živin a podporuje zdravý vývoj rostlin a zároveň přispívá k bohatému nasazení poupat, k tvorbě listové zeleně zvýrazňující kresbu listů a bohaté úrodě plodů. Další vhodnou variantou pro hnojení je KRISTALON Gold nové generace s unikátním složením a aktivátorem kvetení.  

Modřence jsou velmi životaschopné a často zplaňují. Doporučujeme proto trsy vždy po dvou až třech letech rozdělit a rozsadit, aby rostliny nebyly na sobě příliš nahuštěné, protože v takovém případě může dojít k šíření houbových nákaz.

Modřence vám udělají parádu i doma ve váze

Zamilovali jste se do krásných barev a příjemné vůně modřenců? Natrhejte si je také do vázy. Doma vám vydrží přibližně týden. Stonky seřízněte ostrým nožem a dejte do nádoby s ledovou vodou. Vázu nedávejte na přímé slunce, postavte ji na chladné místo.

Vyberte si modřence a pusťte se do pěstování

Rozhodli jste se pro pěstování modřence a přemýšlíte, který si vybrat? Pokud souhlasíte s heslem modrá je dobrá, zasaďte si například modřenec 'Muscari Azureum Blue', který je azurový jako mořská hladina nebo modřenec 'Muscari Dark Eyes', který má trochu tmavší velmi sytě modrou barvu s bílým lemováním. Jedinečný tříbarevný modřenec 'Muscari Touch of snow' s tóny modré a dotekem sněhově bílé barvy na špičce květenství vykouzlí na vaší zahradě jedinečnou atmosféru. Dále v naší nabídce najdete i raritní fialový modřenec 'Muscari Comosum Plumosum' či sněhově bílého krasavce 'Muscari Siberian Tiger'. Prohlédněte si celou naši nabídku modřenců a vyberte si přesně podle svého gusta.