Duhovnice prozáří vaši zahrádku barvami – zjistěte, jak na jejich pěstování

Zajímavé exotické krásky v barvách duhy. Podlehněte kouzlu voňavých duhovnic a začněte s jejich pěstováním. Poradíme vám, jak na to.

duhovnice

Duhovnice (Ixia) je známá také pod názvem kukuřičná lilie. Původem pochází z jižní Afriky, kde roste na písčitých, jílovitých nebo kamenitých půdách. Najít lze asi 30 volně žijících druhů, ze kterých byly vyšlechtěny dnešní kultivary. Obliba nepříliš známých duhovnic je u nás na vzestupu, a to především díky krásně zbarveným květům, které mimořádně voní. Kromě pohledů kolemjdoucích lákají barevné voňavé květy i motýly a další prospěšné opylovače.

Z kulovité cibulky vyroste až 6 dlouhých mečovitých listů, které mohou dorůst do délky 50 cm. Až 20 hvězdicovitý květů zdobených tmavým středem vykvétá na volných klasech. Květy se třemi bliznami můžete najít v různorodých barvách, které vynikají především ve slunných dnech, kdy se květy plně otevírají. Svými mimořádně krásnými květy vás duhovnice budou těšit od května do června. Výška těchto barevných cibulovin se pohybuje kolem 40 až 50 cm.

Přes zimu duhovnice chraňte

S výsadbou duhovnic můžete začít později na podzim (od října do listopadu) nebo od března do května. Cibulky sázejte 6 až 8 cm hluboko a 6 až 10 cm daleko od sebe. Nejlépe se jim bude dařit na plném slunci v úrodné, prokypřené a velmi dobře propustné půdě. Doporučujeme pod cibulkou vytvořit drenážní vrstvu z písku. Po vysazení zakryjte cibulky půdou nebo kompostem. Při pěstování myslete na to, že duhovnice lépe snášejí sucho než přemokření, proto je zalévejte přiměřeně.

Pro přihnojení můžete využít tekuté hnojivo Kapka - cibuloviny a hlíznaté rostliny, které obsahuje vyvážený poměr základních živin a podporuje zdravý vývoj rostlin a zároveň přispívá k bohatému nasazení poupat, k tvorbě listové zeleně zvýrazňující kresbu listů a bohaté úrodě plodů. Další vhodnou variantou pro hnojení je KRISTALON Gold nové generace s unikátním složením a aktivátorem kvetení.  

Jedná se sice o otužilé rostliny, ale nejsou zcela mrazuvzdorné. Proto je musíte před zimou chránit. Pokud jim poskytnete silný zimní kryt, přezimují v našich podmínkách velmi dobře. V případě, že žijete ve studenější oblasti a máte o rostlinky strach, před zimou je vyjměte ze země a uskladněte v bezmrazé místnosti s teplotou 6 až 12 °C.

Duhovnice jsou ideální i pro pěstování v nádobách

Tyto barevné krásky jsou velmi všestranné, hodí se pro pěstování v okrasných záhonech, na skalkách i v květináčích. Při výsadbě do nádob doporučujeme použít víceúčelový kompost s trochou přidaného písku nebo štěrku, což usnadní odvodnění cibulky. V květináči či truhlíku vám mohou duhovnice zdobit terasu nebo balkon celé léto. Na zimu je pak snadno bezpečně přemístíte do sklepa či jiné chladnější místnosti.

Množení duhovnic je velmi snadné

Více krásných duhovnic lze získat pomocí množení ze semen či postranních cibulek, které se oddělují z dospělých cibulí při sklizni. Semena či cibulky poté sázejte do humózní půdy, která je kyprá a bez plevelů.

Vyberte si duhovnice pro vaši zahrádku

Romantické duše potěší růžová duhovnice Venus, pro ty, kteří chtějí vypěstovat celý záhon krásných duhovnic, máme výhodný mix. Jasně jako slunce zase září duhovnice Yellow Emperor, která bude vypadat velmi krásně v kombinaci s duhovnicí Hogard, která vyniká bílým květem s tmavě růžovým prostředkem. Nezapomeňte si prohlédnout celou naši nabídku duhovnic.