Jak na pěstování cibulovin? Přečtěte si kompletní návod od nákupu k výsadbě
Právě jste si domů donesli cibulky vašich oblíbených květin, ale se sázením nemůžete začít hned? Zjistěte, jak doma uložit cibulky. Poradíme vám také, které informace potřebujete pro úspěšné pěstování cibulovin znát.
Po zakoupení s výsadbou příliš neotálejte
Podmínkou úspěšného pěstování těch nejkrásnějších cibulovin je mít kvalitní a zdravé cibulky a hlízy. Nejdříve tedy nakoupené cibulky zkontrolujte, zda nejsou poškozené, nahnilé či vyschlé. Naopak by měly být pevné a celistvé. Měkkost může značit hnilobu pod slupkou. Do samotné výsadby se pusťte, co nejdříve, aby vám cibulka doma zbytečně nevyschla. Několik dní ji můžete nechat uloženou v původním obalu na chladném a suchém místě.
Co všechno potřebujete vědět pro pěstování cibulovin?
Než se do samotné výsadby pustíte, je důležité zjistit, co vaše rostlinka potřebuje. Které informace hledat?
Slunečné stanoviště nebo stín?
Většina rostlin potřebuje pro svůj růst sluneční svit. Ale co zasadit na polostinná a stinná místa? Některým květinám nevadí růst na místě, kde mají sluníčko pouze někdy, některé zvládnou dokonce i úplný stín. Proto si nezapomeňte zjistit, co preferuje vaše květina. Ideální půda pro cibuloviny je dobře propustná s dostatečným množstvím živin.
Zalévat hodně nebo málo?
Pro úspěšné pěstování cibulovin je důležité také vědět, jak velkou zálivku květina vyžaduje. Každá rostlina může mít jiné nároky. Ale jsou zde i nějaká obecná pravidla. U většiny cibulovin, které necháváte přes zimu venku, se doporučuje zajistit přezimování v suchu. Při přemokření totiž může dojít k napadení cibulky plísněmi. Na jaře po probuzení ze zimního odpočinku, můžete zase začít se zálivkou podle konkrétního druhu.
Na hloubce výsadby záleží
Aby vám cibulka krásně vyrostla, je potřeba ji vysadit do správné hloubky. Při příliš hluboké výsadbě spotřebuje cibulka mnoho sil na vytlačení k povrchu a na kvetení jí zůstane jen málo energie. Naopak pokud cibuli vysadíte příliš mělko, bude mít rostlina v létě sklon k vysychání kořenů, což může zastavit růst a ukládání zásobních látek, které jsou důležité pro růst a kvetení v dalším roce. Proto si vždy ověřte správnou hloubku výsadby. Ta se určuje podle velikosti cibulky. Pro usnadnění jsme pro vás připravili přehledný návod, kde najdete hloubku výsadby u nejznámějších cibulovin.
Zobrazit obrázek v plné velikosti.
Jak daleko od sebe cibulky rozmístit?
Před začátkem pěstování cibulovin, je důležité vědět, jak daleko od sebe cibulky umístit. Pokud květiny zasadíte moc hustě, budou si vzájemně konkurovat a nedosáhnou celého svého potenciálu. Naopak při příliš řídké výsadbě budou vaše záhony působit nevzhledně a neupraveně. Tento údaj si proto nezapomeňte zjistit.
Jarní nebo podzimní výsadba?
Nejste si jistí, zda se vaše cibulovina vysazuje na podzim nebo na jaře? Cibuloviny rozdělujeme podle termínu výsadby na jarní a podzimní. Jarní cibuloviny se vysazují na jaře a podzimní zase na podzim. Mezi podzimní cibuloviny se řadí například tulipány, narcisy, sněženky, bledule, hyacinty či krokusy a další. Jarní cibuloviny jsou mečíky, kaly, pivoňky, begónie či dosny. Některé druhy se mohou řadit do obou skupin, jde například o lilie či frézie.
Blíží se zima, co dál?
Začíná se ochlazovat a vy přemýšlíte, zda vaše cibuloviny zvládnou zimu? Většina podzimních cibulovin nemá s nižšími teplotami problém. Každá rostlina je však odolná jen do určité teploty, proto si zjistěte, jak moc odolná je ta vaše. Jako ochranu před mrazy můžete cibulovinu přikrýt chvojím či spadaným listím.
Některé jarní cibuloviny naši chladnou zimu nesnesou vůbec, proto je lepší je před prvními mrazíky vyndat a uložit na temné a suché místo, kde nemrzne. Týká se to především mečíků, jiřin, dosen, begonií či acidantery. A kdy se pustit do sklizně? Ideální čas je, když listy začínají žloutnout a objeví se první mrazíky. Většinou k tomu dochází v září až říjnu. Počkejte na sušší počasí, hlízy a cibulky se vám budou lépe vyrývat. Po vyndání odlomte stvol asi 10 cm u hlízy a uložte je do suché a dobře větrané místnosti do třiceti stupňů. Zde vám cibulky vyschnou. Po 3 až 4 týdnech odstraňte starou hlízu a krycí šupiny. Očištěné je uložte do bezmrazé suché místnosti s teplotou kolem 10°C. Hlízy mečíků doporučujeme namořit. Pokud vás zajímá, jak mořit mečíky, přečtěte si náš článek o pěstování mečíků.
Pěstování cibulovin promění vaši zahradu na ráj barev
Nejsou to jen tulipány, mečíky a narcisy. V naší nabídce najdete široký výběr cibulovin podzimních i jarních. Rádi byste do své zahrady přidali velký výrazný prvek, který každého zaujme na první pohled? Zasaďte si barevné okrasné česneky, zářivé liliochvostce nebo obrovskou himalájskou lilii. Hledáte jedinečnost, která bude sklízet obdiv? Mezi nevšední cibuloviny patří například svérázný drakovec, exotická gloriosa, divoká montbrécie, elegantní řebčíky či veselé chocholatice. Romantickou atmosféru do vaší zahrádku dodají zase pivoňky, jiřiny, frézie nebo sasanky. Prohlédněte si celou naši nabídku cibulovin.