Objednávky obsahující produkty skladem odesíláme do 2 pracovních dní, předobjednávky budeme rozesílat v srpnu až září.

Mečíky neboli gladioly a jejich pěstování: Jak se o ně starat?

Mečíky patří k nejoblíbenějším okrasným květinám, které můžete spatřit na českých zahrádkách. Pěstování mečíků neboli gladiol, které mají původ v jižní Africe i středomořské oblasti, má své zákonitosti, které by měl znát každý zahrádkář. Jakou péči tedy mečíky potřebují, aby vám rok co rok dělaly radost svými nádhernými květy?

Pěstování mečíků (gladiol) zvládnou i začátečníci

Pěstování mečíků čili gladiol je vhodné i pro začátečníky. Pokud dodržíte určité zásady, tato hlíznatá rostlina se vzpřímenými stonky a klasovitým květenstvím se vám za vaši starostlivost odmění vznešenými květy, které vás budou těšit od červencedo konce září.

První a nejdůležitější krok pěstování mečíků: Výsadba

Pokud se chcete pustit do výsadby mečíků, v prvé řadě na své okrasné zahradě pro jejich hlízy vyberte závětrné a slunné stanoviště. Půda, do které hlízy mečíků postupně vysadíte, by měla být hlinitopísčitá a bohatá na živiny. Vyhněte se naopak jílovité a příliš zamokřené zemině, ve které by mečíky ve zvýšené míře trpěly na houbové choroby.

Ptáte se, kdy gladioly sázet? K výsadbě gladiol přistupte po té, co už tuto rostlinu nemohou ohrozit jarní mrazíky – tedy ideálně od konce března do konce května. Půda, do které tyto rostliny vysadíte, by měla být prohřátá. Studená zemina pěstování gladiolů nesvědčí. Výsadbu jejich hlíz v tomto období provádějte postupně. Jelikož kvetení gladiol trvá v průměru 14 dnů, zajistíte tak, že i jednotlivé rostliny vám budou postupně vykvétat.

Jak si při výsadbě mečíků (gladiol) počínat? Jednotlivé hlízy sázejte do hloubky 8 až 10 centimetrů, a to ve skupině, v rámci níž umístíte hlízy 20 až 25 centimetrů od sebe. Bezprostředně po výsadbě nezapomeňte mečíky dostatečně zalévat.

Tip: Hlízy mečíků jsou často sužovány houbovými chorobami. Zkušení pěstitelé proto doporučují, abyste hlízy ještě před jejich výsadbou proti těmto chorobám namořili.

Místo výsadby mečíků každým rokem měňte

Pěstování mečíků má jedno neobvyklé pravidlo, které byste měli znát. Každý rok střídejte stanoviště, na kterém budete mečíky pěstovat. Mečíky by se správně neměly vracet na stejné stanoviště. Mohlo by totiž velmi lehce dojít k jejich nákaze houbovými onemocněními. Jelikož mečíky milují slunce, při jejich pěstování je důležité, abyste je po každé vysadili do propustné hlinitopísčité půdy na slunné místo s závětřím.

Hnojení mečíků: Použijte tekuté hnojivo na podporu kvetení

Aby vás mečíky potěšily od července až do září bohatou záplavou květů na dlouhých krásných klasech, ještě než vysadíte na jaře jejich hlízy, půdu dostatečně přihnojte. A to minerálním hnojivem, jako je například Cererit. Vyhněte se naopak čerstvému hnoji, který mečíky vyloženě nesnášejí.

Následně mečíky přihnojte ještě dvakrát, a to před jejich kvetením: Koncem května až začátkem června a poté koncem července až začátkem srpna. Při pěstování mečíků používejte tekuté minerální hnojivo určené pro kvetoucí cibuloviny, které obsahuje dusík, fosfor a draslík. Během jejich kvetení nezapomeňte na pravidelnou a vydatnou spodní zálivku. Poté, co mečíky odkvetou, již tuto okrasnou rostlinu nepřihnojujte.

meciky_pestovani

Co dělat, když mečíky odkvetou

Když mečíky odkvetou, seřízněte jejich stvoly s květenstvím těsně u země. Listy této rostlině ještě ponechte. Pokud není velké sucho, platí při pěstování mečíků i další pravidlo. Po odkvětu je již nezalévejte.

Přezimování gladiol a jejich sklizeň

Při pěstování mečíků (gladiol) mějte na paměti, že se jedná o rostlinu, která v našich zeměpisných šířkách nedokáže pod širým nebem přečkat mrazivou zimu. Každý podzim se proto pusťte do sklizně mečíků. Rané odrůdy sklízejte koncem září, pozdní pak začátkem října. Při pěstování mečíků si dejte pozor na jejich včasnou sklizeň, zhoršili byste zbytečně kvalitu jejich hlíz.

Jak si při sklizni hlíz mečíků počínat? Ořežte přebytečné suché stonky a listy, hlízy mečíků vyryjte ze země a následně je velmi opatrně vyjměte ven. Hlízy následně sušte v dobře větrané místnosti, jejíž teplota se pohybuje kolem 20° C. Hlízy, které jsou nemocné nebo plesnivé, následně vyřaďte.

Zhruba po deseti dnech sušení hlízy mečíky zbavte suché slupky. Poté je vložte do dřevěné bedýnky vyložené slámou nebo hrubšími pilinami, v níž je přestěhujte do tmavých a chladnějších prostor. Ideálně sklepa nebo garáže, kde se stálá teplota pohybuje kolem 10° C. Hlízy mečíků zde nechte přezimovat až do konce března, kdy můžete mečíky opět vysadit na svůj okrasný záhon.

Pěstování gladiol v květináči

Při pěstování gladiol v květináči je klíčové dodržovat určitá pravidla. Prvním krokem je volba vhodného květináče s hloubkou nejméně 40 cm a průměrem nejméně 20 cm. Dno květináče by mělo obsahovat otvory pro odvodnění, aby se zabránilo stagnaci vody. Na dno nezapomeňte umístit vrstvu drenáže. Kvalitní živinová půda je klíčová a měla by být volná a savá. Při výsadbě cibulí gladiol dbejte na hloubku 10 cm a dobu výsadby duben nebo květen. Pro rychlejší kvetení lze cibule zasadit již v březnu. Při zalévání je důležité udržovat vyváženou vlhkost, ačkoli přebytek vody může negativně ovlivnit vývoj rostliny. Kromě toho můžete mulčovat půdu rašelinou nebo humusem a pravidelně gladioly hnojit minerálními hnojivy v různých fázích růstu.

Který mečík se hodí do vaší okrasné zahrady?

Mečíky neboli gladioly patří k nejatraktivnějším rostlinám, jaké můžete pěstovat na své zahradě. O této skutečnosti svědčí také nabídka u nás v Jahodárně Brozany, v níž najdete nepřeberné množství odrůd mečíků. Tyto odrůdy se od sebe liší zejména velikostí květů a jejich barvou. Některé odrůdy mají rovněž zvlněný či zkadeřený okraj květu. V případě jiných odrůd jsou zase květní lístky velmi lesklé a působí dojmem voskovaného povrchu.

Vaší okrasné zahradě dodá romantický nádech například mečík priscilla s bílými květy a růžovými okraji. Máte-li rádi sytější barvy, pořiďte si na svou zahrádku mečík fortuna red, který vyniká rudými květy. Na vašem záhonu bude zářit také žlutý mečík strong gold, lososový mečík spic and span nebo fialový mečík purple flora. Pokud chcete, aby to na vaší okrasné zahradě hrálo všemi barvami, pořiďte si k pěstování rovnou mix mečíků, který obsahuje několik kvalitních odrůd.