Mečíky neboli gladioly a jejich pěstování: Jak se o ně starat?

Mečíky patří k nejoblíbenějším okrasným květinám, které můžete spatřit na českých zahrádkách. Pěstování mečíků neboli gladiol, které mají původ v jižní Africe i středomořské oblasti, má své zákonitosti, které by měl znát každý zahrádkář. Jakou péči tedy mečíky potřebují, aby vám rok co rok dělaly radost svými nádhernými květy?

Mečíky pěstování

Pěstování mečíků zvládnou i začátečníci

Pěstování mečíků čili gladiol je vhodné i pro začátečníky. Pokud dodržíte určité zásady, tato hlíznatá rostlina se vzpřímenými stonky a klasovitým květenstvím se vám za vaši starostlivost odmění vznešenými květy, které vás budou těšit od července až do konce září.

Výsadba mečíků: Nejdůležitější krok v pěstování

Pokud se chcete pustit do výsadby mečíků (gladiol), v prvé řadě se na své okrasné zahradě pusťte do výsadby jejich hlíz. Pro mečíky vyberte závětrné a slunné stanoviště. Půda, do které hlízy mečíků postupně vysadíte, by měla být hlinitopísčitá a bohatá na živiny. Vyhněte se naopak jílovité a příliš zamokřené zemině, ve které by mečíky ve zvýšené míře trpěly na houbové choroby.

Výsadba je prvním krokem v pěstování mečíků (gladiol). Přistupte k ní po té, co už tuto rostlinu nemohou ohrozit jarní mrazíky – tedy ideálně od konce března do konce května. Půda, do které mečíky vysadíte, by přitom měla být prohřátá. Studená zemina mečíkům (gladiolám) nesvědčí. Výsadbu hlíz mečíků v tomto období provádějte postupně. Jelikož kvetení mečíku trvá v průměru 14 dnů, zajistíte tak, že i jednotlivé rostliny vám budou postupně vykvétat.

Jak si při výsadbě mečíků (gladiol) počínat? Jednotlivé hlízy sázejte do hloubky 8 až 10 centimetrů, a to ve skupině, v rámci níž umístíte hlízy 20 až 25 centimetrů od sebe. Bezprostředně po výsadbě nezapomeňte mečíky dostatečně zalévat.

Tip: Hlízy mečíků jsou často sužovány houbovými chorobami. Zkušení pěstitelé proto doporučují, abyste hlízy ještě před jejich výsadbou proti těmto chorobám namořili.

Místo výsadby mečíků každým rokem měňte

Pěstování mečíků (gladiol) má jedno neobvyklé pravidlo, které byste měli znát. Každý rok střídejte stanoviště, na kterém budete mečíky pěstovat. Mečíky (gladioly) by se správně neměly vracet na stejné stanoviště. Mohlo by totiž velmi lehce dojít k jejich nákaze houbovými onemocněními a dalšímu jejich znehodnocení. Jelikož mečíky milují slunce, při jejich pěstování je důležité, abyste je po každé vysadili na slunné a závětrné místo s propustnou hlinitopísčitou půdou.

Hnojení mečíků: Použijte tekuté hnojivo na podporu kvetení

Aby vás mečíky potěšily od července až do září bohatou záplavou květů na dlouhých krásných klasech, ještě než vysadíte na jaře jejich hlízy, půdu dostatečně přihnojte. A to minerálním hnojivem, jako je například Ceresit. Vyhněte se naopak čerstvému hnoji, který mečíky vyloženě nesnášejí.

Následně mečíky (gladioly), ještě než vykvetou, přihnojte celkem dvakrát. A to koncem května až začátkem června a poté koncem července až začátkem srpna. Při pěstování mečíků (gladiol) používejte tekuté minerální hnojivo určené pro kvetoucí cibuloviny, které obsahuje dusík, fosfor a draslík. Poté, co mečíky odkvetou, již tuto okrasnou rostlinu nepřihnojujte.

Co dělat, když mečíky odkvetou

Když mečíky odkvetou, seřízněte jejich stvoly s květenstvím těsně u země. Listy této rostlině ještě ponechte. Pokud není velké sucho, platí při pěstování mečíků (gladiol) i další pravidlo. Po odkvětu je již nezalévejte. Zvlášť v době kvetení naopak mečíky potřebují pravidelnou a vydatnou spodní zálivku.

Sklizeň hlíz a zazimování mečíků

Při pěstování mečíků (gladiol) mějte na paměti, že se jedná o rostlinu, která v našich zeměpisných šířkách nedokáže pod širým nebem přečkat mrazivou zimu. Každý podzim se proto pusťte do sklizně mečíků. Rané odrůdy sklízejte koncem září, pozdní pak začátkem října. Při pěstování mečíků (gladiol) si dejte pozor na jejich včasnou sklizeň, zhoršili byste zbytečně kvalitu jejich hlíz.

Jak si při sklizni hlíz mečíků počínat? Ořežte přebytečné suché stonky a listy, hlízy mečíků (gladiol) vyryjte ze země a následně je velmi opatrně vyjměte ven. Hlízy následně sušte v dobře větrané místnosti, jejíž teplota se pohybuje kolem 20 stupňů Celsia. Hlízy, které jsou nemocné nebo plesnivé, následně vyřaďte.

Zhruba po deseti dnech sušení hlízy mečíků (gladiol) zbavte suché slupky. Poté je vložte do dřevěné bedýnky vyložené slámou nebo hrubšími pilinami, v níž je přestěhujte do tmavších a chladnějších prostor. Ideálně sklepa nebo garáže, kde se stálá teplota pohybuje kolem 10 stupňů Celsia. Hlízy mečíků (gladiol) zde nechte přezimovat až do konce března, kdy můžete mečíky opět vysadit na svůj okrasný záhon.

V nabídce Jahodárny Brozany nad Ohří najdete nepřeberné množství mečíků

Mečíky neboli gladioly patří k nejatraktivnějším rostlinám, jaké můžete pěstovat na své zahradě. O této skutečnosti svědčí také nabídka Jahodárny Brozany nad Ohří, v níž najdete nepřeberné množství odrůd mečíků. Tyto odrůdy se od sebe liší zejména velikostí květů a jejich barvou. Některé odrůdy mají rovněž zvlněný či zkadeřený okraj květu. V případě jiných odrůd jsou zase květní lístky velmi lesklé a působí dojmem voskovaného povrchu.

Vaší okrasné zahradě dodá romantický nádech například mečík priscilla s bílými květy a růžovými okraji. Máte-li rádi sytější barvy, pořiďte si na svou zahrádku mečík fortuna red, který vyniká rudými květy. Na vašem záhonu bude zářit také žlutý mečík strong gold, lososový mečík spic and span nebo fialový mečík purple flora. Pokud chcete, aby to na vaší okrasné zahradě hrálo všemi barvami mečíků, pořiďte si k pěstování rovnou jejich mix, který obsahuje několik kvalitních odrůd.