Jak pěstovat begonie? Péči o tuto okrasnou rostlinu zvládne každý.

Begonie patří k nejoblíbenějším okrasným květinám. Potěšit se z krásy jejich sytě barevných květů můžete v truhlíku i na záhonku. Některé druhy dokážou svou přítomností rozzářit také interiér. Jak tedy pěstovat begonie, abyste se z nich mohli těšit několik let po sobě? 

Jak pěstovat begónie

Begonie a jejich pěstování: Dopřejte jim náležitou péči

Begonie, které známe jako okrasné rostliny, původně rostly ve volné přírodě. Tyto barevné krásky pocházející z tropických a subtropických oblastí se do Evropy dostaly přibližně v 17. století.

Čeleď Begoniacae v současnosti zahrnuje více než tisíc druhů begonií, z nichž každý potřebuje náležitou péči. Najdeme je v okrasných zahradách, okenních truhlících i v květináčích, ve kterých zútulňují naše domovy. Velkou oblibu si získávají zejména hlíznaté begonie. Tyto vytrvalé rostliny jsou jak velkokvěté, plnokvěté i drobnokvěté, tak vzpřímené i převislé. Jejich syté květy oplývají širokou škálou barevných odstínů. Okvětní lístky těchto druhů begonií vás potěší nejen rovným, ale i roztřepeným či zkadeřeným okrajem. Hlíznaté begonie byly vyšlechtěny k tomu, aby je přes léto lidé vysazovali do okenních truhlíků nebo také do okrasných záhonků. Pojďme si shrnout, jak pěstovat begonie tohoto typu.

Předpěstování begonií: Z nově koupených i přezimovaných hlíz

Nejprve si pořiďte hlízy begonií, které jsou k dostání v každém běžném zahradnictví. Použít můžete také řádně přezimované hlízy, které vsaďte velmi mělce do nižší misky s rašelinou a dejte se do procesu jejich nakličování. Hlízy řádně zalévejte. Až se objeví první rašící očka, hlízy begonií přesaďte do truhlíku s rašelinným substrátem, a to pouze několik centimetrů pod jeho okraj. Nádobu s hlízou mějte umístěnou doma za oknem, a to ideálně v místnosti, v níž se teplota pohybuje kolem 20° C.

Po té, co z hlízy vyraší alespoň čtyři listy a rostlina má rozrostlý kořenový bal, begonii přesaďte do klasického truhlíku, který by měl být širší a hlubší. Myslete rovněž na to, že begonie potřebuje ke svému růstu dostatečné množství zeminy. Do truhlíku, který je dlouhý 50 cm, tak vysaďte zhruba dvě až tři rostliny. A jaký substrát zvolit? Begonie vyžaduje půdu, která je bohatá na živiny, je dostatečně kyprá a má rašelinný základ. Nezapomeňte také na dostatečnou zálivku, substrát by měl být stále vlhký. 

Kdy dávat begonie na venkovní stanoviště? Počkejte až přejdou mrazíky

Pokud vás dále zajímá, jak pěstovat begonie, měli byste si být vědomi toho, že tyto rostliny nemají rády nižší teploty. Poškodit je mohou dokonce i slabší mrazíky. Na venkovní stanoviště je vysaďte až tehdy, kdy budete mít jistotu, že teplota neklesne pod bod mrazu. Begonie proto patří do venkovního truhlíku či do okrasného záhonu až po 20. květnu.

Chcete-li, aby takový truhlík s begoniemi působil plněji, zkuste jej doplnit i o další okrasné rostliny. Begonie pyšnící se barevnými květy kombinujte například s plektrantusem či asparágusem. Jedná se o pnoucí rostliny s okrasnými listy, kterým to ve spojení s begoniemi neuvěřitelně sluší. 

Begonie a jejich umístění: Zvolte severní či východní stranu

Velmi důležitá je také volba stanoviště. Begonie totiž milují stín. Budete-li je dávat pod širé nebe, vyberte pro ně stinné či polostinné místo a umístěte je na severní, popřípadě východní stranu.

A jak pěstovat begonie, abyste jim neuškodili? Vyhněte se západní a jižní straně, kde poměrnou část dne svítí prudké sluníčko, které by mohlo begonie popálit. Tyto okrasné rostliny rovněž nedávejte do míst, kde velmi často fouká silný vítr. Begonie totiž mají tenké a křehké stonky, které by mohl poryv větru snadno polámat.

Přihnojování begonií: Nezbytnost stejně jako pravidelná zálivka

Begonie kvetou pod širým nebem od června až do zámrazu. Aby vám dělaly radost záplavou pestrobarevných květů, pravidelně je zalévejte. Zemina kolem begonií by měla být vlhká, ovšem ne rozblácená. V opačném případě by mohlo dojít k uhnívání hlíz a kořenového balu.

Při pěstování begonií myslete na to, že substrát kolem rostliny nesmí nikdy vyschnout. Jednou za dva týdny begonie rovněž přihnojte. Použijte plné hnojivo, které podpoří jejich kvetení.

Zazimování begonií: Přistupte k němu koncem října

Hlízy begonií určené k zazimování vyndávejte ze zeminy ideálně koncem října. Najdete je těsně pod povrchem, proto dejte pozor, abyste je nepoškodili. I když už v tomto případě nemusíte přímo řešit jak pěstovat begonie, hlízy této rostliny očistěte od zeminy a odstraňte z nich zbytky stonku a kořenů. Následně je zabalte do novin, vložte do dřevěné bedýnky a uskladněte v chladnu. Teplota místnosti, v nichž budou hlízy begonií přezimovat, by se měla pohybovat kolem 6° C.

Jahodárna Brozany nad Ohří nabízí více než desítku druhů begonií

Z barevné krásy květů begonií se můžete těšit od jara až do podzimu. Hlízy velkokvětých, plnokvětých i drobnokvětých begonií v široké škále barev si můžete objednat v našem internetovém obchodě Jahodárny Brozany nad Ohří. Na výběr u nás máte více než desítku těchto okrasných rostlin. Váš okenní truhlík svými květy rozzáří například begonie double pink či begonie marmorata s dvoubarevnými květy. V truhlíku, ale i okrasném záhonku udělá parádu také velkokvětá begonie camelia pink, jejíž květy připomínají vznešené kamélie.