Objednávky obsahující produkty skladem odesíláme do 2 pracovních dní, předobjednávky budeme rozesílat v srpnu až září.

Poznejte druhy begónií: Barevný tanec v květináči, truhlíku, doma i na zahradě

Begónie (Begonia) patří mezi nejoblíbenější a nejznámější okrasné rostliny na světě, které často zdobí zahrady, terasy i interiéry. Tyto květiny známe již od 17. století,  přičemž se do Evropy dostaly prostřednictvím expedic do tropů a subtropů, odkud pochází většina druhů. Se slovem begónie se nám často vybaví vzorované zelené listy. Věděli jste ale, že begónie skrývají i druhy připomínající růže? Pojďme se společně v tomto článku podívat, jaké druhy begónií můžete pěstovat a čím vás okouzlí.

Depositphotos_638893494_XL

Jedno mají všechny druhy begónií společné: Nemají rády přímý sluneční svit

Begónie jsou jarní cibuloviny, ideální k výsadbě na jaře. Tyto rostliny dokáží oživit i stinná místa, kde jiné rostliny selžou. To je to, co všechny druhy begónií spojuje: Nemají rády přímé sluneční světlo. Pěstování begónií je jinak relativně snadné a vyžaduje minimální péči. Přečtěte si více o tom, jak se begónie pěstují.

Druhy begónií

Begónie, ostatně stejně jako jiné rostliny, se mohou rozdělit podle mnoha různých parametrů a vlastností. Zahrádkáře a pěstitele begónií určitě zaujme rozdělení druhů begónií dle jejich vzhledu, který má očím co nabídnout: Od třepenitých nadýchaných begónií připomínajících květy z krepového papíru po sazenice begónie elatior a nové kolekce připomínající růže.

Begónie vhodné do truhlíku

Begónie do truhlíků nejsou pouze okrasným skvostem na terase, ale také výjimečným přírůstkem pro váš domov. Tyto tropické krásky, oblíbené pro svou odolnost vůči venkovním podmínkám, přinášejí svou oslnivou krásu i do interiérů. Přestože jsou známé pro svůj výrazný vzhled na zahradách, mnoho druhů begónií exceluje i jako pokojové rostliny, prosperující uvnitř i po celý rok. Pěstování begónií uvnitř domu není jen estetickým rozhodnutím – je to i investice do vašeho zdraví a pohody. Begónie přirozeně zvyšují vlhkost vzduchu v místnosti a navíc čistí vzduch od nečistot. Stačí jim poskytnout nepřímé světlo a udržovat stabilní teplotu mezi 18 a 24 °C

Plnokvěté begónie

Se svými bohatými květy mají plnokvěté begónie schopnost rozzářit každý květináč, truhlík nebo okrasnou zahradu. Jejich působivá kvetení přináší do prostoru explozi barev a elegantního šarmu. Vybrat si můžete žlutou begónii plnokvětou Double yellow či bílou Double white. Nebo vás zajímá celá naše nabídka plnokvětých begónií?

Třepenité begónie

Mezi další druh begónií patří třepenité begónie - rostliny vhodné pro terasy a truhlíky umístěné na stinných místech. Tyto exotické krásky s hlízami zasaďte nejprve do květináčů na jaře. Přenesení ven pak nechte až do poloviny května, abyste se vyhnuli nebezpečným nočním mrazíkům. Vybrat si můžete dle konkrétní barvy nebo barevný mix

Převislé begónie

Výrazné květy převislých begónií získaly srdce zahrádkářů a staly se preferovanou volbou, zejména v podzimním období, kdy zdobí domy i zahrady a často pak okenní římsy. I tyto begónie rozeznáte podle barvy v jejich názvu: Červená begónie převislá Pendula red, růžová Pendula pink, bílá Pendula white, žlutá Pendula yellow nebo mix.

Sazenice begónií

Pokud preferujete pěstovat begónie od sazenic, u nás v Jahodárně Brozany nad Ohří pořídíte sazenice o velikosti 5 cm. Vybrat si můžete z begónie královské, begónie bolívijské nebo begónie elatior. Každá druh je přitom unikátní. Listy begónií královských jsou zdobeny pozoruhodnými vzory, pro které jsou oblíbené v interiérech. Begónie bolívijské zaujmou svými špičatými čistě zelenými listy a jasnou barvou květů. Druh begónie elatior připomíná růže a nabízí mnoho nových kolekcí, které pro svou eleganci, stojí za vidění. Prohlédněte si například kolekci Barkos a zástupce Borias®, který svými květy připomíná růže a stane se tak elegantní ozdobou každého prostoru.

17628_barkos-borias

Ať už preferujete plnokvěté krásky, převislé begónie nebo elegantní begónie elatior, každý druh má své jedinečné kouzlo. Až si vyberete svůj oblíbený druh begónie, nezapomeňte se přečíst náš článek o tom, jak begónie pěstovat.