Objednávky obsahující produkty skladem odesíláme do 2 pracovních dní, předobjednávky budeme rozesílat v srpnu až září.

Pěstování pivoňky: jaké nároky má oblíbená pivoňka dřevitá, pivoňka lékařská a pivoňka čínská

Pivoňky neboli Paeonia jsou velmi krásné a zdobné květiny, jejichž velké a plné květy omamné vůně milovali již naši dávní předkové. Pojďte se společně s námi podívat na specifika pěstování této elegantní rostliny a možná zjistíte, že není pivoňka jako pivoňka.

pivonky_pestovani_paeonia

Historie pěstování pivoněk

Pivoňky jako okrasné, ale i léčivé rostliny jsou pěstovány po mnoho a mnoho let. Nejrozšířenějším druhem je pivoňka čínská (Paeonia lactiflora), která se v Číně pěstovala již před více než 1500 lety. U nás jsou nejstarší zmínky o pivoňce lékařské, které se lidově říká růže mariánská, a to již z 15. století. V posledních letech je stále oblíbenější nový druh pivoňky - pivoňka dřevitá (jiný název je pivoňka křovitá), která se vyznačuje vysokým vzrůstem a jednoduchými nebo poloplnými květy.

Jak vybrat správné místo pro pěstování pivoněk?

Pivoňky jsou vytrvalé byliny a jako takové nemají rády přesazování. Místo pro zasazení proto vybírejte opravdu pečlivě a myslete na to, že pivoňka roste až do dvoumetrové výšky i šířky. Dostatek prostoru je proto zásadní, protože pouze když má pivoňka možnost se rozrůst, tak vás obdaruje bohatými, plnými květy. Důležité je také to, aby vybrané stanoviště bylo slunečné a chráněné před větrem, neboť těžké květy pivoněk by silný vítr mohl poničit. Co se týče půdních nároků, pivoňkám vyhovuje výživná, dobře propustná půda s dostatkem živin.

A teď už k samotné výsadbě: jak vysadit pivoňku lékařskou a čínskou a jak pivoňku dřevitou

Pivoňky vysazujeme nejlépe od srpna do listopadu. Připravte si jámu o rozměrech 50 × 50 × 50 cm a vyplňte ji kvalitní zeminou s přídavkem kompostu. Hloubka vysazení záleží na druhu pivoňky. U pivoňky lékařské a čínské vysazujte tak, aby pupen na kořenu byl maximálně 3 cm pod povrchem, aby mohl ještě dýchat. Kdyby byl hlouběji, pivoňka by vám nekvetla. U dřevité pivoňky musí být roubované místo alespoň 15 cm pod zemí, čímž zabráníte planým výhonům. Hned po výsadbě a dokud je rostlina mladá dbejte na pravidelnou zálivku. Dospělé a starší pivoňky naopak zvládají delší sucho a nemají rády přemokření.

Životní cyklus pivoněk: kdy kvetou a jak na zazimování

První rok od výsadby se pivoňky teprve rozrůstají a do své bohaté podoby dorostou přibližně za tři roky. U pivoněk platí, že čím jsou starší, tím jsou krásnější. Pivoňky kvetou přibližně od poloviny května. Před zimou odstraňujeme semeníky a dřevitou pivoňku zakrýváme po obvodu kořenového balu chvojím nebo kompostem. Bylinné pivoňky (lékařská a čínská) jsou mrazuvzdorné, přikrývat je nemusíme, případně pouze první rok od výsadby.

Řez pivoněk: jak správně řezat pivoňky, aby jejich květy vydržely ve váze co nejdéle

Pokud se chcete z krásných květů ve váze radovat co nejdéle, řežte poupata, která jsou již vybarvená a změklá. Taková poupata se ve váze rozvinou a květy vydrží poměrně dlouho.  Zelená poupata by se nerozvila, již rozvinuté květy by naopak rychle zvadly. A pamatujte si také jedno pravidlo - vždy řežte maximálně třetinu všech květů na rostlině, abyste ji zbytečně nevysílili.

Využití pivoněk: nejen okrasné trvalky

Kromě své krásy si pivoňky vysloužily pozornost i jako léčivé byliny. Pivoňky lékařské obecně působí příznivě na činnost svalů a střevní peristaltiku, pomáhají jak při zácpě, tak při průjmu. Čaj z kořene je výborný na dýchací potíže, čaj z okvětních plátků pomáhá při silné či nepravidelné menstruaci. Pivoňky čínské se hojně využívají v aromaterapii, při výrobě parfémů a kosmetiky. Jejich vůně navozuje pocity štěstí a bezstarostnosti, hodí se jak pro dívky, tak pro elegantní ženy.

Jahodárna Brozany nad Ohří nabízí k prodeji několik druhů krásných pivoněk

Krásné a dlouhověké pivoňky patřily do zahrad již našich babiček a prababiček. V internetovém obchodě Jahodárny Brozany si můžete zakoupit plnokvěté pivoňky všech barev, třeba nadýchanou růžovou pivoňku Alexander Fleming, smyslnou červenou krásku Felix Crousse, okouzlující starorůžovou Sarah Bernhardt nebo zářivě bílou Shirley Temple.