Objednávky obsahující produkty skladem odesíláme do 2 pracovních dní, předobjednávky budeme rozesílat v srpnu až září.

Pěstování begónie královské, oblíbeného designového kousku v interiérech

Begónie královská (Begonia rex) je rostlina známá nejen v domácnostech, ale také v kancelářích. Stala se designovým kouskem díky mapám na svých velkých listech. Tato exotická rostlina pocházející z tropických pralesů kolem rovníku se stala ideální volbou jak pro zahrádkáře, tak pro obdivovatele minimalistického stylu. Přečtěte si v tomto článku, jak begónii královskou pěstovat a jak se o ni starat.

Depositphotos_272986774_XL

Volba vhodného místa je základ

Rozhodli jste se pěstovat begónii královskou? Ujistěte se, že má dostatek denního světla, na kterém rostlině zůstane její zbarvení. V opačném případě begónie královská bude růst i nadále, jen zbarvení zeslábne. Begónie královská ocení vlhký vzduch a stálou teplotu od 15 do 25° C. Co tato rostlina ale nemá ráda, jsou přímé sluneční paprsky, které mohou rostlině způsobit popáleniny. Dále se vyvarujte průvanu.

Dbejte na dostatek vláhy a hnojení

Begónie královská pro úspěšné pěstování vyžaduje dostatek vláhy, kdy tuto rostlinu můžete i jednou za čas ponořit do vody, která následně musí ale odtéct, aby nedošlo k přemokření kořenů. Listů se to ale netýká, ty musí zůstat v suchu. V měsících od října do února můžete na vláze lehce ubrat.

Po tomto období, od března opět do října, myslete na hnojení 1x týdně. Pak už stačí 1x za 6 týdnů. Pokud máte doma starší begónii královskou, 1x za 2-3 roky ji přesaďte.

Pěstování begónie královské si občas vyžaduje královské zacházení

Chcete, aby vaše begónie zůstala hustá a plná listů? Zkuste ji dopřát zpětný řez. Zaštipováním dojdete efektu zhoustnutí. Dále ji od konce jara do začátku podzimu můžete přemístit pod širé nebe, třeba na balkon. Ničeho se nebojte, když vám od konce podzimu do jara begónie královská přestane kvést. Tyto měsíce jsou pro begónii dobou klidu. 

Jak si poradit s přesazováním begónie královské

1x za 2-3 roky je důležité starší begónii královskou přesadit. S těmi mladšími nemusíte až tak spěchat, stačí přesazování 1x za 3-4 roky. Připravte si čerstvou půdní směs s obsahem listové a sodné půdy, rašeliny a písku. Navíc můžete přidat trochu borové kůry nebo listnatý humus. Dno květináče nezapomeňte vyplnit drenáží.

Co za nemoci může tuto rostlinu postihnout a jak to řešit?

Nejčastějším problémem zahrádkářů a pěstitelů bývá šedá hniloba. Poznáte ji tak, že vaše begónie bude mít měkčí listy. Tuto nemoc způsobuje nadměrná vlhkost vzduchu nebo půdy. 

Pokud uvidíte na listech této rostliny žluté skvrny, značí to plíseň. Ta mohla vzniknout patogenní houbou nebo podmáčením. 

Pokud uvidíte, že konce listů vaší begónie schnou nebo blednou, vaše rostlina potřebuje lepší osvětlení. V případě, že vaše begónie odhodí nečekaně pupeny, potřebuje více chladu. 

Pouštíte se do pěstování begónie královské? Vyberte si z různých sazenic.

Pěstování begónie královské je jedna radost. Vybrat si totiž můžete z různých sazenic této královny. Minimalisté ocení šedou sazenici begónie královské Arctic Breeze, zatímco milovníci nepřehlédnutelných barev můžou preferovat růžovou Indian Summer nebo zářivě zelenou Lima love. Prohlédněte si celou naši nabídku sazenic begónie královské pro pěstování a přečtěte si, jaké další druhy begónií můžete pěstovat.