Jak pěstovat jiřiny: Jejich výsadba, sklizeň i zazimování mají jasná pravidla

Jiřiny jsou vznešené krásky, které svými nádhernými květy rozzáří na podzim každou zahradu. Těmto trvalkám to sluší o samotě i ve skupině. Aby ne. Jejich květy vynikají širokou škálou barev, tvarů i velikostí. Jak ale jiřiny pěstovat, abyste se z nich mohli těšit rok co rok?

Jak pěstovat jiřiny

Jak jiřiny pěstovat a kdy je sázet? Otázky, které si pokládá každý pěstitel

Jednobarevné či pestře žíhané květy jiřin různých tvarů a velikostí si jistě pamatujete ze zahrad svých babiček. Tyto okrasné rostliny nazývané rovněž Dahlia však mají v současnosti své pevné místo také v moderních zahradách. Jak pěstovat jiřiny však věděli již staří Aztékové žijící v Mexiku. Květy jiřin pro ně mimo jiné symbolizovaly boha Slunce.

Do českých zemích se jiřiny dostaly v 19. století. Že jsou opravdovým klenotem mezi okrasnými rostlinami, dokazuje fakt, že v Československu v roce 1926 jejich příznivci založili Národní jiřinkářskou společnost. Tato organizace patří k nejstarším v Evropě.

Krása jiřin je zkrátka nekonečná. Jejich rod Dahlia zahrnuje více než tisícovku druhů. Pokud jste se do této rostliny také zamilovali, přinášíme vám osvědčené tipy k jejich pěstování. Jistě vám přijdou vhod praktické rady, kdy jiřiny sázet, na jaké stanoviště je umístit, jakým způsobem je hnojit a zalévat či jak je zazimovat.

Výsadba jiřin probíhá od konce dubna do konce května

Abyste se na jaře mohli pustit do výsadby jiřin, musíte mít v prvé řadě po ruce jejich hlízy. Ať už vám hlízy jiřin přezimovaly ve sklepě, nebo jste si v zahradnictví pořídili na výsadbu nové, sázejte je až tehdy, kdy bude mít teplota půdy v záhonu více než 10 stupňů Celsia. Kdy tedy jiřiny přesně sázet? Ideálně v období od konce dubna do konce května, kdy už nehrozí žádné přízemní mrazíky.

Zahrádkáři, kteří se zabývají tím, jak pěstovat jiřiny, vědí, že i samotná výsadba hlíz těchto pestrobarevných krásek má několik důležitých pravidel. Čím konkrétně byste se tedy měli řídit?

  • Hlízy jiřin, které jste měli přes zimu uskladněné ve sklepě, několik dnů před jarní výsadbou vložte do teplejší místnosti. Teplota vzduchu v této místnosti by se měla pohybovat od 10 do 15 stupňů Celsia.
  • Než jiřiny vysadíte, jejich hlízy namořte v roztoku proti houbovým chorobám.
  • Hlízy jiřin sázejte do půdy, která je rovnoměrně vyhnojená kvalitním kompostem nebo hnojem.
  • Jestliže jste se rozhodli pro skupinovou výsadbu hlíz, dejte si záležet na jejich vzájemné vzdálenosti. Vyšší odrůdy jiřin (mající nad 120 centimetrů) od sebe vysazuje ve vzdálenosti 70 až 80 centimetrů. Nižší odrůdy jiřin (mající 60 až 120 centimetrů) vysazuje na vzdálenost 60 až 70 centimetrů. Nejnižší odrůdy jiřin (s výškou 60 centimetrů nebo nižší) by od sebe měly být ideálně 30 až 40 centimetrů.
  • Důležitá je rovněž hloubka, do které budete hlízy jiřin sázet. Vsadit byste je měli přesně třikrát hlouběji, než jsou velké. Zajistíte tak, že se vám narostlá jiřina nebude v průběhu léta a podzimu vyvracet.
  • Jakmile hlízy vysadíte, dostatečně je zalijte vodou. Tuto zálivku průběžně opakujte.

Nepodceňujte výběr stanoviště i jejich zalévání a hnojení

Jiřiny milují slunce. Proto je vysazujte na světlé a teplé stanoviště, na kterém se jim bude dařit. Jiřiny rozhodně nesázejte pod stromy. Když jsou zastíněné, vytvářejí totiž vytáhlé keře a málo kvetou. Jednou měsíčně tuto zahradní krásku přihnojte tekutým hnojivem, díky tomu se budete moci těšit ze záplavy jejích květů až do prvních mrazíků.

Jestliže dále řešíte, jak pěstovat jiřiny, měli byste vědět, že tyto okrasné květiny nesnášejí přemokřenou půdu. Buďte tedy opatrní s jejich zálivkou, protože si na vláhu příliš nepotrpí. Pro jiřiny je totiž typické, že snesou i mírné sucho.

Jednotlivé druhy jiřin se od sebe neliší pouze barevností či velikostí květů, ale také celkovou výškou rostliny. K vyšším, ale i nižším odrůdám jiřin, které se vám již rozrostly, proto nezapomeňte dát oporu v podobě kolíku a provázku. Použít můžete také opěrný kruh. Předejdete tak tomu, aby tyto nádherné rostliny s křehkými lodyhami polámal vítr či déšť.

Pěstování jiřin v květináči

Věděli jste, že jiřiny můžete pěstovat také v květináči? Stačí si vybrat odrůdu nízkého vzrůstu, jako například jiřina 'Jan van schaffelaar', a se sázením počkat do začátku dubna do co největších květináčů s výživnou zeminou. Hlízy takto pozvolna zalévejte a uchovejte je v pařeništi. S teplem přidávejte na objemu vody a větrání. Pak už je na vás, zda rostlinku necháte ve větším květináči, nebo bude vysazena do záhonu.

Kdy vykopat jiřiny: Na sklizeň jiřin se dejte po 15. říjnu

Jiřiny nejčastěji rozkvétají začátkem podzimu. Celé týdny z jejich krásy nespustíte oči. Než ale přijdou první mrazíky, musíte jiřiny vykopat ze země. Mráz by totiž jejich hlízy poškodil a vy byste pravděpodobně o tuto krásu nenávratně přišli. Kdy přesně tedy vykopat jiřiny ze země? Ideálně po 15. říjnu.

Než tedy udeří první mráz, jiřiny těsně až k hlízám seřízněte, zeminu kolem hlíz jemně odkopněte a tyto hlízy následně vyjměte vidlemi ze země. Hlízy jiřin nechte volně uschnout na vzduchu. Další ze zásad jak pěstovat jiřiny nám říká, že až bude zemina, kterou jsou hlízy obalené, suchá, na závěr je velmi opatrně dočistěte kartáčem.

Poté přistupte k zazimování jiřin. Připravte si dřevěnou bedýnku, kterou až po okraj vyplňte slámou či hrubšími dřevěnými pilinami. Když do tohoto materiálu vložíte hlízy jiřin, ochráníte je v zimním období před nadměrným vysycháním. Bedýnku s hlízami dejte na přezimování do chladnější a temnější místnosti (ideálně sklepa), v níž se stále teplota pohybuje kolem 6 stupňů Celsia.

Naše Jahodárna Brozany nad Ohří nabízí více než patnáct druhů pestrobarevných jiřin

Jiřiny patří k okrasných rostlinám, které krásou, velikostí a pestrobarevností svých květů rozzáří každou podzimní zahradu. V našem internetovém obchodě Jahodárny Brozany nad Ohří najdete více než patnáct druhů těchto barevných krásek. Objednat si u nás můžete například hlízy jiřiny duet, která se pyšní dvoubarevnými okvětními lístky. Ve vaší okrasné zahradě jistě udělá parádu také jiřina my love s bílými kaktusovými květy, exoticky působící jiřina apache se špičatými okvětními lístky a kulatým tvarem květu či fialkově zbarvená jiřina lavender perfection, která vyniká bohatostí svého květenství. Vyberte si svou jiřinu a pusťte se do jejího pěstování.