Pěstování vlčích bobů: Vysaďte si majestátné pozadí vašeho záhonu

Vlčí bob neboli lupina je původem ze Severní Ameriky, odkud se postupně rostlina rozšířila do celé Evropy. U nás ji nyní můžete vídat leckde na okraji lesů či na světlých mýtinách jako planou trvalku s modrofialovým vzpřímeným hroznovitým květenstvím dosahující leckdy až do výšky 150 cm. Jen pozor, semena plané lupiny jsou silně jedovatá. Kdežto vyšlechtěné zahradní kultivary hýřící na konci jara výraznými barvami jsou naprosto bezpečné a nemusíte se jejich pěstování na své zahrádce obávat. Navíc je pěstování vlčích bobů naprosto nenáročné.

vlci_boby_pestovani

Výsadba vlčích bobů

Lupina se nejlépe pěstuje ze semen. Ty je dobré vysévat od února do června. Únorové výsevy samozřejmě do misek v teplém prostředí, ideálně kolem 15° C. Pokud chcete klíčení urychlit, doporučujeme namočit semena přes noc do studené vody, poté až vysévat do země. Při takto časném výsevu se dočkáte prvních květů již koncem prázdnin. Pokud se pustíte do výsevu v červnu, počítejte s kvetením vlčích bobů až příští rok.

Vyberete-li vlčím bobům vhodné stanoviště, nebudou potřebovat téměř žádnou péči. Ocení slunné místo či polostín. Jen pamatujte, že nesnášejí celodenní úpal a příliš suchá místa.

Jaká vyhovuje vlčím bobům půda?

Půda by měla být hluboká, výživná a dobře propustná, s nižším obsahem vápna. V chudších půdách dopřejte rostlině občasné přihnojení.

Jak pěstovat vlčí boby?

Rostlina nepotřebuje výraznou péči. Jen ji před první zimou po výsadbě doporučujeme přikrýt chvojím.

Vlčí boby dobře vypadají samostatně i ve smíšených záhonech, kde se dobře kombinují s nižšími, později kvetoucími trvalkami. Mohou se stát výrazným majestátným pozadím vašeho záhonu.

Zajímavosti

Vlčí bob má super schopnost, a to vázat dusík v půdě, čímž vylepšuje její kvalitu.

Druhy vlčích bobů

Rozhodli jste se vysadit si na své zahrádce velice výrazné a na péči nenáročné vlčí boby? Vyberte si na našem e-shopu z různých druhů. V nabídce máme například něžně růžově-bílé vlčí boby Chatelaine.