Jakmile se v zimě na pár dní oteplí, čemeřice hned vykvetou. Jsou to krásné rostliny, které můžete potkat, i když venku padá sníh. Pěstování čemeřice je přitom poměrně nenáročné. Zajímá vás, jak se o tyto zimní královny starat? Přečtěte si náš článek.
Překrásné květy a bohaté listy budou vaši zahrádku zdobit od února až do konce května. Zajímavostí čemeřic je, že jejich květy jsou krásné i po odkvětu, protože okvětní lístky neopadávají, ale mění barvu do zelené a ve středu květu vytvářejí tobolky plodů. Čemeřice krásně vyniknou v kombinaci různě barevných odrůd. Pokud je chcete kombinovat s dalšími trvalkami, přidejte k nim rostliny s podobnými nároky na půdu a staveniště. Vyzkoušejte k nim zasadit například bohyšky, které vynikají velkými, krásně zbarvenými listy.
Důležité je vybrat čemeřicím správné místo
Chcete mít na zahradě krásné čemeřice? Vyberte jim správné místo. Jelikož čemeřice nesnášejí sucho, bude jim vyhovovat polostín až stín. Ale mějte na paměti, že příliš mnoho stínu po celý rok může snížit počet květů. Zasadit je můžete do podrostu vysokých stromů či keřů. Parádu vám mohou dělat také v balkonových truhlících nebo podél cest. Čemeřice můžete pěstovat i na půdách horší kvality, ale vyhovuje jim humózní, spíše vápenitá a dobře propustná půda, která je vlhčí. Důležité je, aby půda nebyla trvale zamokřená. Vděčné budou čemeřice tak za pravidelné hnojení. Protože jim vyhovuje vysoký podíl humusu v půdě, doporučujeme je hnojit kompostem. A kdy zasadit čemeřici? Ideální termín výsadby je v září nebo na jaře.
Jak se o čemeřice starat?
Tyto malé krásné květiny jsou poměrně nenáročné. Jak pěstovat čemeřice? Doporučujeme odstraňovat jejich staré, poškozené nebo napadené listy. Důležitá je také pravidelná zálivka a to především u mladých rostlin a v době květu. V létě, kdy zakládají květní puky, potřebují spíše sucho. Pokud máte čemeřice pod stromy, můžete listy ze stromů nechat na záhoně, protože pomáhají udržovat vlhkou zem a žížaly je mohou proměnit na kompost.
Kdy čemeřice stříhat?
Pokud vás zajímá, kdy a jak stříhat čemeřice při jejich pěstování, postup je snadný. Pamatujte na to, že po zimě je důležité odstranit suché listy těchto rostlin. Buďte však opatrní, abyste nepoškodili pučící květy. Tímto způsobem se postaráte, aby rostlina navíc nepřevzala nemoci ze svých starých částí a její estetický vzhled zůstane zachovalý, protože rostlina znovu vyroste.
Na co si dát při pěstování čemeřice pozor?
Čemeřicím může ublížit sucho, dbejte tedy během kvetení na pravidelnou zálivku. Kromě toho se mějte na pozoru před slimáky, kteří je dokáží zlikvidovat. Bývají také často napadeny padlím, které může celou rostlinu zničit. Jejich kořeny jsou poměrně citlivé a také nemají rády rozdělování a přesazování. Proto vybírejte místo, kde je můžete nechat růst několik let. Pokud je chcete množit, tak můžete rostliny starší šesti let dělit vegetativně. Vykopávejte je velmi opatrně. Rostliny však potom budou dlouho zakořeňovat a několik let pokvetou jen málo či vůbec, což se děje i při přesazení rostliny. Při přesazování či jiné manipulaci mějte na vědomí, že čemeřice jsou jedovaté. Jelikož jejich rozmačkané listy mohou způsobit alergické projevy na pokožce, raději používejte rukavice.
Lze pěstovat čemeřice v květináči?
Nejlépe se bude čemeřicím dařit v zemi, ale můžete je pěstovat i v květináči. Jelikož jsou to hluboce kořenící rostliny, vyberte nádobu, která má dobrou hloubku a široký okraj. Pro sadbu využijte kvalitní substrát s kompostem. V létě budou rostliny potřebovat pravidelnou zálivku a hnojení. Nádoby umístěte na polostinné stanoviště.
Vybrat si můžete hned z několika druhů čemeřic
Rozhodli jste se, že si čemeřici zasadíte a přemýšlíte, kterou vybrat? Prohlédněte si naši nabídku sazenic čemeřic. Čemeřice 'Orientalis' vás okouzlí rafinovanými květy v jemné starorůžové barvě s tmavým tečkováním. Něžně bílým květem vás zase potěší čemeřice černá 'Niger' nebo čemeřice 'Double Ellen White', která má zajímavý dvojitý květ.