Ozdobte si dům na Vánoce hyacinty: Pěstováním v květináči nebo ve vodě rozkvetou i na Štědrý den

Hyacinty (Hyacinthus) se řadí svými nádhernými květy a příjemnou vůní mezi tradiční jarní rostliny. Ale co kdybychom vám řekli, že můžete mít tyto krásné květiny i během vánočních svátků jako ozdobu na svém parapetu nebo stolku v obývacím pokoji? Stačí projít proces nazývaný "rychlení", který stimuluje růst a urychluje kvetení hyacintů mimo obvyklé jarní období. Přečtěte si v tomto článku, jak pěstovat hyacinty v květináči, abyste jimi ozdobili svou domácnost na Vánoce.

Poznejte, jak vypěstovat hyacint, aby kvetl na Vánoce.

Hyacinty patří v současnosti do čeledi chřestovité a jsou rodem jednoděložných vytrvalých cibulovin, původem z jihozápadní Asie a Středomoří. Jejich výrazné květy jsou uspořádány v hustých klasech na vzpřímených stvolech. Díky svému vzhledu, široké škále barev, omamné vůni a schopnosti zrychleného kvetení jsou často vyhledávány pro pěstování v domácnostech během právě během zimních měsíců.

Pěstování hyacintů v květináči 

Máme pro vás dobrou zprávu: Pěstování hyacintů v květináči tak, aby vám vykvetly na Vánoce, se kromě 6-8 týdnů starání nijak neliší od jejich běžného pěstování. Přečtěte si návod krok za krokem, jak se po této době těšit z jejich nádherných květů.

Cibulku hyacintu si můžete vybrat podle barvy, která se vám líbí

V první řadě si vyberte cibulku, kterou si buď koupíte nebo vezmete ze svého záhonu. Zvolit si ji můžete podle barvy, protože všechny naše hyacinty jsou vhodné do květináče. Pokud svůj vánoční interiér ladíte do světlých tónů a chcete svůj stůl ozdobit bílým hyacintem, poznáte jej tak, že cibulka bude bílá jako u hyacintu Antarctica. Hyacinty s růžovými květy budou mít zase narůžovělou cibulku a ty modré opět modrou. Máte-li rádi fialovou, oblíbenou volbou je hyacint Woodstock.

Cibulku zasaďte do květináče a přikryjte

Poté, co jste si vybrali cibulku, zahajte proces rychlení v chladném prostředí vaší lednice, kde na měsíc dáte hyacintu pocit, že proběhlo zimní období. V květináči po tomto kroku rostlinu zasypte běžným substrátem pro pokojové rostliny. Dbejte na to, aby ⅓ cibulky v její horní části zůstala ale odkrytá. Následně zasazenou cibulku mírně pokropte a přikryjte tmavou látkou

Tip: Vytvořte cibulce malý stan, aby při jejím kvetení látka neponičila květy. Stačí do hlíny zapíchnout kousek špejle a látku podepřít.

Rostlinu udržujte při nižší teplotě 5-8° C a takto vyčkejte 6-8 týdnů, než z cibulky vyraší první květy. 

Co dělat po 6-8 týdnech?

S poupaty můžete hyacint přemístit do teplejší místnosti s 18° C a po jednom týdnu můžete začít postupně odkrývat tmavou látku tak, aby si rostlina zvykla. Po jejím sundání se můžete radovat z rychlého kvetení rostliny. Hyacint mírně zalévejte nebo jen roste a užívejte si jeho nádherné vůně, která v místnosti s nižší pokojovou teplotou vydrží po dobu 3 týdnů.

Hyacint po odkvětu

Jakmile vám hyacint odkvete, přestaňte jej zalévat. Dejte této rostlině čas na zežloutnutí a opadání všech listů. Pokud budete chtít, můžete hyacint mírně přihnojit. Počkat s tím můžete ale až do jarních měsíců, kdy v polovině května, až bude zem odmrzlá, můžete hyacint vysadit ven na zahradu.

Věděli jste, že můžete hyacint pěstovat nejen v květináči, ale také hydroponicky?

Pokud nemáte volný květináč s hlínou, nebo výsadbu v něm v předadventním shonu nestíháte, pro úspěšné rychlení hyacintu můžete zvolit metodu “nádoba a voda”. Jak postupovat?

Vypěstujte si doma hyacint, aby vám kvetl na Vánoce.

Výsadba v nádobě s vodou

Vezměte jakoukoli nádobu se zúženým hrdlem tak, aby při jejím naplnění voda sahala přibližně 3 cm pod cibulku. Tu do nádoby nebo na ni umístěte. Hyacint se sám postará o to, aby svými novými kořeny brzy dosáhl až k vodě.

Tip: Pokud máte doma kousek hnědého uhlí a vložíte jej do nádoby, vodu nebudete muset tak často měnit. V opačném případě každý den doplňujte rostlině čerstvou vodu.

Další kroky se shodují s pěstováním hyacintu v květináči: Nádobu s hyacintem umístěte do tmavé místnosti, kde se teplota pohybuje mírně výš, a to kolem 10° C. Nemáte-li doma dostatečně tmavé místo, vyrobte si tmavý obal, který umístíte kolem rostliny a čekejte, než rostlina vydá první listy, což může někdy trvat i 2-3 měsíce.

Jste připraveni na pěstování hyacintu v květináči nebo nádobě u vás doma, aby stihl vykvést na Vánoce? Vyberte si svou cibulku z naší nabídky. Všechny cibulky jsou určené do květináče, proto si můžete vybrat podle toho, který hyacint se vám líbí. Pokud vás zajímá, jak na běžné pěstování těchto překrásných rostlin, přečtěte si, jak hyacinty pěstovat na zahradě