Omamná exotická vůně hyacintů se může linou i vaší zahradou. Jeho původ sahá do západní Asie, odkud se k nám dostal ze starověkého Říma a Řecka. Pokud chcete i vy mít krásu těchto květů u sebe na zahradě, stačí si vybrat cibulky svých nejoblíbenějších a vysadit hyacinty na podzim. Ty pak budou těšit oko a nos všech, kteří kolem vašeho záhonku projdou.
Tolik krásy! Jakou si vybrat?
Překrásných hyacintů, květin oplývajících velkým množství kvítků rostoucích v hroznech, existuje široká škála barev. Můžete si vybírat od bílé a modré přes růžovou a purpurovou až po žlutou a oranžovou. Jakmile už budete mít vybráno, stačí cibulky dobře uchovat v suchu a chladu, aby vám pak mohly dobře vykvést.
Hyacinty můžete pěstovat i doma. Jak na to?
Pokud se rozhodnete pěstovat hyacinty v nádobách, můžete se na jejich květy těšit v období Vánoc. To však vyžaduje proces tzv. rychlení. V tomto případě budete potřebovat cibulky preparované, které jsou právě k rychlení nejvhodnější. V tomto případě budou ke svému růstu potřebovat 10 týdnů. Zde se pak sázejí do květináčů nebo jen do vody. Připravená čistá nádoba se pak naplní čistými kamínky, které se zalijí vodou. Následně je nutné očistit cibule od suchých slupek, posadit je do nádoby a zakrýt je velkým papírovým kornoutem. Po čase objevíte puky, které pak přesunete do teplejšího místa, kde porostou mnohem rychleji.
Jak je pěstovat na zahradě?
Hyacinty patří mezi cibuloviny, které kvetou až do výšky 30 centimetrů v období mezi dubnem a květnem. Proto je jejich sázení dobré naplánovat na podzim. Nejvhodnější doba výsadby hyacintů je konec září či října. Lze je vysazovat také v listopadu. Cibulky pak sázíme do záhonů, které mohou nabídnout slunné stanoviště a lehčí propustnou půdu. Ocení také výživnou zeminu obohacenou o kompost, který vaši rostlinku probudí k životu. Samotné cibulky pak umístíme do hloubky 15 centimetrů ve vzdálenosti 12 až 15 centimetrů od sebe. Občas jejich kráse a chuti neodolají hraboši, kteří si rádi do cibulek kousnou. Proto se doporučuje použít ochranný košík, který jim plány překazí. K prosperitě rostlinky je potřeba vody. Proto hyacinty v době růstu zaléváme dostatečným množství vody.
Jak se starat o hyacint na konci sezóny?
Hyacinty budou krásně růst a kvést až do doby, kdy budou odkvétat. V tu chvíli je vhodné uschlé květy odstranit, jelikož by zbytečně plýtvaly živiny na tvorbu semen. Energii totiž potřebuje dostat hlavně do cibulky, kterou zase na podzim vysadíme. Proto je potřeba cibuli vyjmout přibližně v období června a uskladnit ji do podzimu, kdy by znovu mělo dojít k výsadbě. Je tu však možnost cibulku v půdě ponechat, hrozí však, že při jejím růstu bude s každým rokem vyrůstat v menší květ.
Kde můžete najít kvalitní cibulky hyacintů?
Jahodárna Brozany nabízí široké spektum různých hyacintů. Nevíte, po jakém druhu ale sáhnout? Možností je jednoduše mix hyacintů různých barev. Pokud ale máte jasnou představu o barvě a chcete zrovna běloskvoucí bohaté květy, radost vám pak udělá hyacint White pearl. Chybí vám ale ve vaší zahrádce výrazná barva květů, vaše přání určitě splní hyacint Jan bos s výraznými tmavě růžovými květy. Hyacint Miss saigon zase potěší milovníky purpurové barvy, která krásně zapadne do záhonku trvalek.