Pěstujeme okrasné česneky: barevné bambulky, které oživí zahradu

Různobarevná květenství Allium neboli okrasných česneků vám mohou krásně barevně doplnit zahrádku trvalek. Barevné bambulky na dlouhých stoncích potěší i zahrádkáře, kteří nemají s pěstováním příliš zkušeností, jelikož není složité. Jak tedy na to? To najdete v našem článku.

okrasny_cesnek_pestovani

Barevný česnek? Ano, ten okrasný!

Když se řekne česnek, většinou si člověk nevybaví barevné květiny. Okrasné česneky ale různými barvami hrají. Jejich květenství se pohybuje od bílé, přes světle růžovou a modrou, po fialovou až purpurovou barvu. Jsou tvořena stovkami drobných květů, které najdeme na vysocích stoncích. Tyto bambulky se pak tyčí do výšky od 20 do 130 cm. Vybírat tedy můžete na základě vašeho vkusu z mnoha barevných variant, ale a velikostí.

Jaký druh si ale vybrat?

Záleží samozřejmě na vašem vkusu a na tom, co se zrovna bude nejlépe hodit do vašeho záhonku. Pokud by se vám líbilo pěstování okrasných česneků, tedy rostlin oplývající zářivými purpurovými květenstvími, potěší vás okrasný česnek Purple sensation, který se bude se svými kulovitými květy tyčit do výšky 80 cm. V případě, že byste rádi doplnili do barevné mozaiky krémově bílou květinu, česnek Mont Blanc by vaše přání mohl splnit. A jestliže vás pro změnu ohromují obří rostliny, tak gigantický okrasný česnek Giganteum se stonkem o výšce až neuvěřitelných 180 cm bude tím pravým. Všechny tyhle krasavce a mnoho dalších najdete v naší nabídce okrasných česneků.  

Na správném místě vám bude dělat radost

Kam ale tyto překrásné okrasné česneky vysadit? Jedná se o rostliny, které rostly běžně ve střední a jižní Evropě, v oblasti Středozemního moře, v asijských zemích a v Severní Americe. Ty naše vyšlechtěné proto potřebují stanoviště, které jim zajistí dostatek slunečního záření. Pokud ale zrovna nemáte možnost dostatku světla a tepla, polostinná stanoviště ocení česnek zlatý, který bude v takových podmínkách spokojený. Potřebuje je ke spokojenosti vlhkou hlinitou půdu.  

Kdy pěstovat okrasné česneky?

Česneky můžete vysadit za rok rovnou dvakrát. Jednou možností je podzim, konkrétně v období od září do listopadu. Druhou variantou je jaro, a to od března do dubna. Květy pak potěší všechny pěstitele od května do srpna. 

Jdeme na výsadbu!

Výsadba cibulek okrasných česneků probíhá do důlků o hloubce 5 až 15 cm podle velikosti sadbového materiálu. Měli byste vybírat kypřejší substrát nebo písčitohlinitou půdu. Na začátku se hodí dodat kompost a pokud je zrovna sucho, tak je můžete rovnou klidně zalít. Až vám česneky vyrostou, zkuste se ale zalévání vyhnout. Velmi totiž ocení suchou půdu. Výjimkou je česnek zlatý, který jakožto výjimka potvrzuje pravidlo. 

Samorost

Když už nastává doba odkvětu, můžeme celé stonky s květy využít i ve floristice. Stačí je seříznout, vysušit vzhůru nohama a zakomponovat do barevné kytice nebo samotné vložit do květináče. Navíc se můžete z česneku těšit i další roky. Velkou výhodou je totiž, že jakmile máte zasazeno mnoho cibulek a stanoviště mu vyhovuje, do budoucna se o ně nemusíte příliš starat, jelikož vám může jednoduše na přírodno zplanět. Tak vzhůru do pěstování!