Pěstování jahod bez použití postřiků

Vypěstovat jahody bez škůdců a chorob je snem každého pěstitele. Jak toho ale dosáhnout, chcete-li zdravé ovoce bez postřiků? Jahodárna Brozany spolupracuje s předními množiteli v Holandsku, kde se již po generace touto činností zabývají na vysoké profesionální úrovni. Holandské sazenice procházejí přísnou kontrolou proti škůdcům a chorobám. Proto na tyto jahody nejsou potřeba postřiky. 

pestovani_jahod_1

Klíčové je zvolit kvalitní sazenice

Výběr kvalitních sazenic je klíčový pro úspěšné pěstování jahod bez použití postřiků. Zdravé a silné sazenice mají lepší odolnost vůči škůdcům a nemocem, což minimalizuje potřebu chemické ochrany. Frigo sazenice jsou v tomto ohledu vynikající volbou. Frigo sazenice jsou také známé svou vysokou produktivitou a delším obdobím sklizně, což znamená, že můžete očekávat bohatou úrodu kvalitních jahod po celou sezónu.

V naší nabídce na e-shopu najdete pouze kvalitní frigo sazenice jahod, které se obejdou bez chemických postřiků, a i přesto se velmi dobře a rychle rozrostou. Sklízet první plody budete ještě tentýž rok! I když na frigo sadbu stále někdo nahlíží s nedůvěrou, nemusíte mít obavy. Sazenice, které od nás obdržíte mají velké množství kořenů i silné a zdravé srdíčko. Velké množství kořenů zajistí dostatečný příjem živin a bujný růst sazenic. Velikost a kvalita srdíčka značí množství sklizně v prvním roce. Podle množství kořenů a průměru srdíčka jahody rozdělujeme do několika skupin kvality od nejnižší B až po A, A+, A++, a další řady určené pro profesionální pěstitele. Při dodržení několika základních pravidel se brzy budete radovat z bohaté úrody.

Více o frigo sazenicích a 5 tipech pro jejich správnou výsadbu se dočtete v našem článku přímo věnovaný výsadbě jahod. A přečtěte i kompletního průvodce frigo sadbou jahod.

Typy jahod

Jahody můžete buď hojně sklízet v červnu nebo postupně od května až do prvních zimních mrazíků. Záleží, jaké jahodníky si pořídíte, zda jednouplodící nebo stáleplodící.

Jednouplodící jahody

Také nazývané červnové jahody. Plodí 1x za rok, přibližně 3-8 týdnů v závislosti na počasí, skladbě odrůd a pěstební technologii.

Není pravidlem, že plodným měsícem je právě červen, i když tomu tak u většiny odrůd je – například u jahodníku Elsanta či jahodníku Polka. Například sazenice jahod oblíbené odrůdy Senga Sengana vás svými plody potěší od konce června po začátek července a tím se řadí mezi polorané odrůdy jahodníku.

Jahody tohoto typu dosahují výraznější chuti oproti jahodám stáleplodícím. Po sklizni si jahody tvoří základ v srdíčku pro sklizeň v následujícím roce. Proto je důležité i po sklizni jahody řádně zalévat a přihnojovat. Správný pěstitel se stará o jahody od jara do podzimu!

Stáleplodící jahody

Jinak zvané celoroční jahody vás zasypou svými plody v několika vlnách, a to od června až do prvních mrazíků. I když stáleplodící odrůdy nedosahují tak výrazných chutí jako tomu je u jahod jednouplodících, i tak jsou výborné a sladké. Jasným důkazem jsou třeba odrůdy Albion či Diamante.

Které jsou pro pěstování bez postřiků nejlepší?

Typ jahod a způsob jejich pěstování hrají také významnou roli v pěstování bez postřiků. Převislé a stáleplodící odrůdy, jako je Mara des Bois, jsou ideální pro tento způsob pěstování, protože jejich květy a plody jsou neustále chráněny listy, což snižuje riziko napadení škůdci.

 

Možnosti pěstování

Pěstování v nádobách nebo vyvýšených záhonech zlepšuje kontrolu nad podmínkami růstu, umožňuje lepší drenáž a snižuje riziko půdních chorob. Mulčování a použití přírodních hnojiv, jako je kompost, rovněž podporují zdravý růst rostlin a přirozenou obranyschopnost jahodníků.

Ve volné půdě

Jde o přirozenější výsadbu pro všechny odrůdy jahod, ale samozřejmě je potřeba záhon pravidelně odplevelovat.

Zakryté netkanou textilií či fólií

Pokud nechcete záhony týden, co týden zbavovat nevítaného plevele, zvažte jejich mulčování. Výhodou mulčování je zadržování tepla a vlhkosti, což značně zmírňuje potřebu závlahy a zároveň zaručuje čisté plody, které nenahnívají po dotyku s vlhkou půdou. Ideální variantou, jak mulčovat, je pokrýt záhon černou mulčovací netkanou textilií či fólií. Další možností je mulčování organickým mulčem v podobě slámy nebo dřevěných hoblin.

V truhlíku či závěsu

Pro pěstování jahod už zdaleka nejsou potřeba jen rozlehlé zahrady. Díky mnoha převislým odrůdám, které jsou vhodné pro pěstování v nádobách, si můžete vypěstovat vlastní čerstvé plody jahod i na balkonu či terase. Keříky těchto odrůd navíc mohou být i dekorativní záležitostí, jelikož jde o rostliny stáleplodící, které kvetou v podstatě od jara do podzimu.

Více o pěstování převislých jahod v truhlících a zda to také zvládnete si můžete přečíst v našem článku podrobně věnovaném pěstování převislých jahod.

Kdy a čím jahody hnojit?

Jahody nikdy nehnojte přímo ve výsadbě. Podzimní výsadbu ideálně hnojte před květem na jaře. Vhodná jsou speciální hnojiva na jahody, která se aplikují formou zálivky. Zásadou správného postupu při hnojení je vždy půdu provlhčit před samotnou aplikací hnojiva. Pokud dáváte přednost bio-jahodám, doplňte živiny půdě dobrým kompostem nebo listovkou.

Věděli jste, že kromě kompostu je listovka prvotřídní příměs do domácích substrátů? A vyrobit si jí je tak snadné. Stačí na podzim shrabat popadané listí na zahradě, uložit ho do prostorné ohrady či plastového kompostéru, a pokud je listí suché, průběžně ho kropit. Již za rok je listí částečně zkompostované a můžete ho použít jako skvělý mulč. Za dva roky se pak promění v dokonalou listovku.

Péče během vegetace

Jahody pravidelně vydatně zavlažujte – ideálně brzy ráno nebo večer až zaleze silné slunko. Také zbavujte plevele a kontrolujte rostlinu pohledem. Stav, barva, velikost a množství listů může vypovídat o potřebách rostliny. Pokud se vám nechce každý týden sedět v záhonku a trhat trsy plevele, můžete mulčovat. Buď pomocí fólie nebo organickým mulčem (např. slámou nebo částečně zkompostovanou listovkou).

Víte, jak poznáte nedostatečnou a nepravidelnou zálivku? V porostu jahod se objeví mravenci.

Množení

Jahodníky tvoří na konci sklizně dceřiné odnože. Ty mohou být i pár metrů dlouhé a může se na nich vytvořit i několik nových rostlinek. Vždy vyberte dvě nejsilnější, a ty zasaďte do země, kam dosahují, a počkejte na jejich zakořenění. Poté je můžete uštípnout od matky za třetím „kolénkem“ a přesadit na nové stanoviště.

Sklizeň? Závisí na výběru odrůd

Jsme zvyklí jahody sklízet především v měsíci červnu. Cíleným způsobem pěstování a správným výběrem odrůd však můžeme mít zralé plody k dispozici klidně od května až do prvních mrazíků. Máte zahrádku a dost prostoru? Pak stačí zvolit správnou odrůdovou skladbu od nejranějších jednouplodících odrůd, až po ty nejpozdnější a doplnit je odrůdami stáleplodícími.

Pro brzkou květnovou a pozdní listopadovou sklizeň budete potřebovat fóliový kryt. Na jaře uspíší úrodu a na podzim ochrání před mrazíky, a tím dopomůže k dozrání.

Posklizňová péče

I po sklizni je potřeba jahody stále zalévat a záhony udržovat čisté a bez plevele. Odstraňujte poškozené i suché listy a přihnojujte. V této době rostlina tvoří základ na příští rok, proto je důležité rostlině poskytnout dostatek živin a pomoci jí se zotavit po náročné sklizni, kdy dala veškerou energii do plodů.

Jak zakoupit sazenice jahod pro vaše pěstování?

Vyberte si z naší nabídky sazenic jahod a za pár dní je máte doma i s návodem na pěstování. Kromě velkého množství odrůd sazenic frigo si u nás také můžete vybrat z dalšího sortimentu jiných plodin a potřeb pro zahrádkáře.

V jahodárně u obce Doksany můžete ochutnat naše jahody také při samosběru, který pořádáme každoročně v měsíci červnu nebo si je zakoupit u stánku na místě. Přejete-li si samosběr našich sladkých jahod nezmeškat a rádi soutěžíte o poukazy na nákup, sledujte nás na Facebooku.