Pěstování jahod bez použití postřiků

Vypěstovat jahody bez škůdců a chorob je snem každého pěstitele. Jak toho ale dosáhnout, chcete-li zdravé ovoce bez postřiků? Jahodárna Brozany spolupracuje s předními množiteli v Holandsku, kde se již po generace touto činnosti zabývají na vysoké profesionální úrovni. Holandské sazenice procházejí přísnou kontrolou proti škůdcům a chorobám. Proto na tyto jahody nejsou třeba postřiky. Typ této sazenice se nazývá frigo.

pestovani_jahod_1

Proč jahody frigo

Určitě vás zajímá, co znamená označení frigo a proč zvolit jahodové sazenice právě tohoto typu, když máte mnoho vlastních odnoží. Označení frigo naznačuje, že se jedná o sazenici zmrazenou a bez listu. Sazenice frigo je v podzimních měsících vyjmuta z půdy nebo sadbovače, jsou jí odstraněny listy a dále ji kontrolují a třídí do několika skupin jakosti. Rozhoduje průměr srdíčka a kvalita kořenů.

Jak pěstovat jahody správně

Nejde o nic složitého. Držte se několika základních pravidel a za několik týdnů můžete sklízet sladkou odměnu.

Výběr pozemku

Pro pěstování jahod frigo zvolte slunné místo. Polostín by byl nevhodný právě jako příliš vlhká nebo jílovitá půda.

Jak pečovat o sazenice před výsadbou

Co nejdříve po zakoupení ponořte kořeny na chvilku do studené vody, poté je zabalte do prodyšného materiálu a ponechte na chladném vlhkém místě bez průvanu. Takto můžete sazenice skladovat až několik dnů. S výsadbou je možné začít již v březnu, kdy trvá nižší teplota a zároveň vyšší vlhkost půdy. Ta však musí být rozmrzlá a relativně prohřátá.

Příprava záhonu nebo pole

Prvním krokem je podzimní příprava – do půdy zaorejte nebo jinak zapracujte kvalitní kompost. Dalším krokem je jarní příprava záhonu nebo pole. Zaměřte se na dobré prokypření půdy minimálně do hloubky 20 cm. Sazenice ponechte do poslední chvíle ve stínu a s vlhkými kořeny. Hloubka jamky pro sazenici odpovídá cca délce jejího kořenu.

Výsadba

Vzdálenost mezi sazenicemi by měla být kolem 30 - 35 cm. Dále záleží jen na vás, jakému typu záhohu dáváte přednost. Můžete volit jednořádek, dvou i víceřádek nebo sázení jednotlivě bez pěšin. Probíhá-li výsadba v letních měsících s vysokými teplotami, vždy je třeba denně kontrolovat vlhkost půdy a případně dostatečně zalévat.
Nyní máte vše správně připravé a začneme sázet. Rostliny vkládejte do připravené jamky kořenem svisle dolů. (V případě pěstování jahod v truhlíku můžete kořeny zkrátit max. o 1/3 jejich délky.) Sazenici dostatečně zahrneme zeminou až po krček a přimáčkneme tak, aby kořeny dobře dosedly do půdy. Zeminou nešetříme, její výrazné slehnutí po vydatném zalití není žádoucí.

Zakořenění

Období od výsadby po vyrašení prvního lístku je pro rostlinu nejdůležitější – rostlina totiž zapouští kořeny. Pro jejich správný vývoj je nezbytá vlhkost. Pokud v tuto dobu rostlinu ošidíte o vodu, můžete ji v lepším případě poškodit, v horším případně se zastaví v růstu a později uschne. Signálem vitality jsou první lístky, které se objevují v ideálních podmínkách (teplota + vlhkost půdy) již po 10 dnech.V této době ještě nepřihnojujte. Správná chvíle nastane, až bude mít rostlina plně vyvinuté aspoň 3 lístky.

Přihnojování

Doporučujeme podívat se na náš e-shop, kde nabízíme kristalon přímo pro jahody. Obsahuje veškeré výživové prvky důležité pro jahody, má vynikající rozpusnost a v balení najdete praktickou odměrku pro správné dávkování. Přihnojení opakujte vždy po 14 dnech.

Odplevelení

Po čase se začne objevovat první plevel. Ten je možné likvidovat mělkou okopávkou celé plochy kolem jahod. Okopávku opakujte vždy při výskytu plevele. Odplevelení pozemku je velmi podceňovanou záležitostí. Mějte na paměti, že plevel okrádá vaše jahody o vodu a živiny.

Ochrana před omrznutím

Důležitou fází je kvetení a vývoj plodů. Už v této době je možné odhadovat úrodu, sledujte však pozorně venkovní teploty. Pokud klesne teplota pod bod mrazu, je třeba jahody co nejdříve zakrýt textilií, aby úroda nepomrzla.
V časných jarních měsícíh se sice ještě vyskytují ranní mrazíky, ale v pozdějších hodinách již svítí slunce a je teplo. Právě to je třeba pro zrání a správnou chuť jahod. Sklizeň obvykle začíná koncem května (v teplejších oblastech). V této době je opět třeba vydatně zalévat.

Jak zakoupit jahody frigo

Stačí navštívit e-shop a za pár dní máte frigo sazenice i s návodem na pěstování doma. Kromě sazenic frigo si u nás můžete vybrat mnoho dalších odrůd.
V jahodárně u obce Doksany můžete ochutnat naše jahody také při samosběru, který pořádáme každoročně v měsíci červnu nebo si je zakoupit ve stánku na místě.
Přejete-li si samosběr našich sladkých jahod nezmeškat a rádi soutěžíte o poukazy na nákup, sledujte nás na Facebooku.