Pěstování převislých jahod v truhlíku. Zvládnu to také?

Pro pěstování jahod už zdaleka nejsou potřeba jen rozlehlé zahrady. Díky mnoha převislým odrůdám, které jsou vhodné pro pěstování v nádobách, si můžete vypěstovat vlastní čerstvé plody jahod i na balkonu či terase. Keříky těchto odrůd navíc mohou být i dekorativní záležitostí, jelikož jde o rostliny stáleplodící, které kvetou v podstatě od jara do podzimu.

V naší nabídce stáleplodících převislých jahod můžete najít například odrůdu Mara des Bois.

pestovani_previslych_jahod

3 tipy pro pěstování jahod v květináči

Nemějte z pěstování jahod v květináči obavy. Jahody jsou totiž docela nenáročnou balkónovou rostlinou. A navíc se kromě pěkných květů dočkáte i plodů, což je příjemná odměna za poskytnutou péči. Takže jdeme na to!

  1. Jahody pěstujte v co největších nádobách. Naprostým minimem jsou květináče o průměru 20 cm. Pamatujte, čím větší nádoba, tím déle vydrží půda vlhká, a navíc dáte rostlině dostatek prostoru pro kořeny.
  2. Dbejte na pravidelnou a vydatnou zálivku, a to hlavně v období mezi květem a dozrávání plodů. TIP: Práci si usnadníte se samozavlažovacími truhlíky.
  3. Pokud se nerozhodnete jít bio cestou, dbejte na hnojení. Používejte výhradně organická hnojiva na jahody, a to z důvodu, že regulovaně uvolňují potřebné živiny. V případě první varianty použijte alespoň kompost či listovku – obě přírodní hnojiva si snadno můžete „vyrobit“ i v domácích podmínkách v kompostéru.

Už jste slyšeli o frigo sazenicích?

Množení převislého jahodníku

A co víc? Když se vám bude dařit a pěstování jahod v domácím prostředí vás bude bavit, tak si jahodník převislý můžete klidně namnožit. Z jedné sazenice totiž úplně v pohodě uděláte i deset dceřiných rostlinek.

Jak na to? Metoda množení se nazývá hřížení, a provádí se tak, že malou rostlinku na šlahounu připevníte pomocí silného drátku k zemi v novém květináči, a to klidně s obyčejným zahradnickým substrátem. Pro začátek není potřeba žádného hnojiva. Po uchycení se šlahouny dceřiných rostlinek zastřihnou za třetím „kolénkem“. S plody na těchto nových rostlinkách počítejte následující rok.

Co s jahodníkem přes zimu?

Vyhodit? V žádném případě, ale řádně je zazimujte, ať máte úrodu i na příští rok. Jahody v našich podmínkách na záhonech sice nevymrzají, ale menší květináče mohou promrznout natolik, že to rostlinu i zahubí. Zejména nově vysazené dceřiné rostlinky. Proto, pokud máte tu možnost, dejte jahodníky na zimu do pařeniště i s truhlíkem. Nezapomeňte jim před zimou ostříhat všechny šlahouny.

 

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení