Pěstování převislých jahod v truhlíku. Zvládnu to také?

Pro pěstování jahod už zdaleka nejsou potřeba jen rozlehlé zahrady. Díky mnoha převislým odrůdám, které jsou vhodné pro pěstování v nádobách, si můžete vypěstovat vlastní čerstvé plody jahod i na balkonu či terase. Keříky těchto odrůd navíc mohou být i dekorativní záležitostí, jelikož jde o rostliny stáleplodící, které kvetou v podstatě od jara do podzimu.

V naší nabídce stáleplodících převislých jahod můžete najít například odrůdu Mara des Bois.

pestovani_previslych_jahod

5 tipů pro pěstování jahod v květináči

Nemějte z pěstování jahod v květináči obavy. Jahody jsou totiž docela nenáročnou balkónovou rostlinou. A navíc se kromě pěkných květů dočkáte i plodů, což je příjemná odměna za poskytnutou péči. Takže jdeme na to!

  1. Jahody pěstujte v co největších nádobách. Naprostým minimem jsou květináče o průměru 20 cm. Pamatujte, čím větší nádoba, tím déle vydrží půda vlhká, a navíc dáte rostlině dostatek prostoru pro kořeny.
  2. Dbejte na pravidelnou a vydatnou zálivku, a to hlavně v období mezi květem a dozrávání plodů. TIP: Práci si usnadníte se samozavlažovacími truhlíky.
  3. Pokud se nerozhodnete jít bio cestou, dbejte na hnojení. Používejte výhradně organická hnojiva na jahody, a to z důvodu, že regulovaně uvolňují potřebné živiny. V případě první varianty použijte alespoň kompost či listovku – obě přírodní hnojiva si snadno můžete „vyrobit“ i v domácích podmínkách v kompostéru.
  4. Jak se vyvarovat napadení škůdci a chorobami bez chemie? Přečtěte si o pěstování jahod bez postřiků.
  5. Základem úspěšné jahodové úrody je výběr kvalitních frigo sazenic jahod. Přečtěte si víc o frigo sadbě jahod v našem článku.

Množení převislého jahodníku

A co víc? Když se vám bude dařit a pěstování jahod v domácím prostředí vás bude bavit, tak si jahodník převislý můžete klidně namnožit. Z jedné sazenice totiž úplně v pohodě uděláte i deset dceřiných rostlinek.

Jak na to? Metoda množení se nazývá hřížení, a provádí se tak, že malou rostlinku na šlahounu připevníte pomocí silného drátku k zemi v novém květináči, a to klidně s obyčejným zahradnickým substrátem. Pro začátek není potřeba žádného hnojiva. Po uchycení se šlahouny dceřiných rostlinek zastřihnou za třetím „kolénkem“. S plody na těchto nových rostlinkách počítejte následující rok.

Co s jahodníkem přes zimu?

Vyhodit? V žádném případě, ale řádně je zazimujte, ať máte úrodu i na příští rok. Jahody v našich podmínkách na záhonech sice nevymrzají, ale menší květináče mohou promrznout natolik, že to rostlinu i zahubí. Zejména nově vysazené dceřiné rostlinky. Proto, pokud máte tu možnost, dejte jahodníky na zimu do pařeniště i s truhlíkem. Nezapomeňte jim před zimou ostříhat všechny šlahouny.

Začněte s výsadbou

Pěstování převislých jahod v truhlíku není žádná věda. Vyberte si vhodnou odrůdu (například Mara des Bois) a pusťte se do toho klidně hned. A nezapomeňte si prohlédnout naši kategorii vše pro pěstování jahod, ať vám nic nechybí.