Pěstování narcisů

Překrásné květy, které jsou symbolické pro jaro, nabízejí velmi oblíbené narcisy. Jejich odolnost a krása jsou důvodem velké popularity. Patří tak mezi cibuloviny, které snad nechybí na žádné zahradě. Jak pěstovat narcisy? Mrkněte na náš návod!

pestovani_narcisu

Výběr narcisů

Před pěstováním narcisů je potřeba vymyslet, jaké cibulky si koupíte. Možná vám to dá zabrat, jelikož jich existuje velké množství barevných druhů v různých kombinacích. Vybírat můžete od bílých, světle i výrazně žlutých až po meruňkové. K tomu rostou i v barevných kombinacích, kdy jsou jejich vnější a vnitřní okvětní lístky barevně odlišné. 

Nejlepší stanoviště, které můžete poskytnout

Věříme ale, že výběr bude radostí, po kterém je třeba přistoupit k samotnému pěstování narcisů. Na to je nutné se samozřejmě připravit. A tím myslíme připravit místo, kde vám tyto krásné květiny porostou. To by mělo nabízet dostatečné množství slunečního záření. Vzhledem ke svému původu, který sahá do podhorských oblastí, která jsou v kritických obdobích, tedy jaře a na podzim, především vlhká, je nutné zajistit dostatečné množství vody. Půda by tedy měla být propustná, ale zároveň středně těžká.

Dobrá půda je základ

Samotná půda by měla být před pěstováním narcisů připravená. Je nutné ji nejdříve zrýt do hloubky a následně obohatit o vhodné hnojivo či kvalitní kompost. Měla by být také kyprá, aby měly cibulky možnost dobře prorůst a zapustit kořeny. Co se týče hnojiv, tak byste měli použít síran amonný, superfosfát a draselnou sůl. Aby šlo vše podle plánu, nevysazujeme narcisy po rajčatech, česneku, cibuli či bramborách. K tomu je důležité mít na paměti, že by se měly jejich cibulky přesazovat jednou za 4 až 5 let.

Podzim - ten správný čas začít sázet

Jelikož budeme očekávat květy na jaře, je nutné provést výsadbu narcisů na podzim. Konkrétně by tomu mělo být v období od září do listopadu. Hloubka jednotlivých důlků musí být alespoň 15 cm z důvodu ochrany před velkými mrazy. Co se týče vzdálenosti jednotlivých řádků, mělo by se dodržovat 20 až 25 cm. Vhodná vzdálenost mezi jednotlivými cibulkami je pak 10 cm.

Správná podpora hned na počátku

Již brzy na jaře se začnou ze země drát první budoucí květiny. V tu chvíli je ten správný čas na přihnojení, a to i v případě, že je pokrývá sníh. Pohnojit můžete sníh, kdy se při oblevě hezky dostane ve správnou chvíli tam, kam má, tedy ke kořenům. Zároveň se staráme o dostatek vody. Pokud je na jaře sucho, tak je potřeba zalévat stejně jako na podzim. Na druhou stranu to nepřeháníme se zálivkou v období velkých veder.

A co dělat, když se s námi narcisy loučí?

Narcisy po své době slávy postupně schnou a odkvétají. To je ten správný čas na odříznutí květů, jejichž semena by byla zbytečně živena. Nás zajímá zejména udržení živin v cibulkách, které pak následně použijeme znovu k vysazení. Na druhou stranu listy necháváme zežloutnout a neodřezáváme je. Je to z toho důvodu, že jsou místem, kde probíhá fotosyntéza a kde se tvoří zásobní látky, které cibulky potřebují. Růst cibulek můžeme podpořit zálivkou rostliny i po jejím odkvetení až do období vysokých letních teplot. Nejlepší čas na vyjmutí je pak v době, kdy seschnou i listy. Během následného skladování cibulek je třeba zajistit suché a dobře větrané místo, které nebude na slunci. 

Kde si pořídit cibulku narcisů?

Vybírat můžete z nabídky narcisů na našem e-shopu. Narcisů existuje velké množství druhů a barevných kombinací. Například narcis Replete oslní svou něžnou krásou, která snoubí smetanově bílé okvětní lístky s meruňkovými ve svém středu. Svou zahradu můžete rozzářit klasicky žlutým trubkovitým narcisem Dutch Master. Neobvyklé okvětní lístky nabízí hvězdicový narcis Rip van winkle či vícekvětý narcis Canaliculatus