Objednávky obsahující produkty skladem odesíláme do 2 pracovních dní, předobjednávky budeme rozesílat v srpnu až září.

Sněženky a bledule: krásná předzvěst jara do vaší zahrady

Bělavé kvítky něžných jarních krásek můžete mít na své zahradě i vy. Květy vykukující ze sněhové peřiny vám jemně naznačí, kdy už začne nová sezóna, na kterou se můžete s radostí připravit. Sněženky a bledule, připravte se, je na čase vykouknout na světlo světa!

snezenky_bledule_pestovani

Odolná krása

Obě rostlinky patří mezi ty, které jsou opravdu odolné. To dost potvrzuje fakt, že je lidé ještě ani nešlechtily. To, že musí prorazit sněhovou peřinu, rostou za nízkých teplot, a to zejména ve volné přírodě, je pěknou ukázkou jejich síly. Aby ale mohly vyrůst hezky na jaře je potřeba provést výsadbu sněženek a bledulí na podzim.

Sněženky

Již samotný název vypovídá o tom, jak sněženky vypadají. Jejich překré bílé květy vykukují s posledními sněhy skrze bílou peřinu. Předzvěst jara známe v mnoha druzích. Například ve Velké Británii je jejich pěstování velmi oblíbené a pěstují je opravdu ve velkém. Jestli by vás zlákala medová vůně květů, neměla by na vaší zahradě chybět sněženka Elwésova, která zrovna původně pochází z Turecka. Na druhou kavkazská sněženka Woronova je ukázkou drobounké krásy, jelikož roste do výšky přibližně 10 cm. A pokud zrovna nevíte, po jaké sáhnout a máte rádi různorodost, můžete si k pěstování sněženek vybrat jejich mix.

Bledule

Ani název těchto květin není daleko od popisu jejich vzhledu. Bílé zvonečky rostoucí ze sněhové pokrývky dávají stejně jako sněženky jasně najevo, jaké roční období se blíží a co můžeme očekávat. Představte si, že byste v záhonku měli vzácnou letní bleduli, která kvete v létě. Taková velmi ojedinělá se nazývá Leucojum gravetye giant a patří mezi větší krásky o výšce cca 50 cm, které jsou specifické svou zelenou tečkou na okvětním lístku. Pokud hledáte o něco menší bleduli, tak byste mohli ocenit letní Leucojum aestivum. V případě sněženek i bledulí nesáhnete vedle, když nakoupíte cibulky na našich stránkách, tedy na stránkách Jahodárny Brozany!

Rostlinky, zaujměte stanoviště!

Obě rostliny se pěstují podobným způsobem. Liší se pouze v několika bodech. V obou případech je třeba k výsadbě přistoupit na podzim v období od září do listopadu, aby mohli včas vyrašit skrze sněhovou pokrývku. Sněženky i bledule potřebují stanoviště polostinné. Sněženky budou dobře růst po stromy a keři, zato bledule na otevřených plochách. 

Jdeme je vysadit a užít si jejich krásu

Co se týče rozdílnosti typu půdy, sněženky ji potřebují zásaditou, kyprou a propustnou. Výsadba sněženek by měla být do důlku 5 až 7 cm pod zem s rozestupem 7 až 10 cm. V případě bledulí je důležité vybrat podmáčenou, humózní, kyprou a zároveň kyselou půdu, která nevysychá. Proto je vhodné ji vysadit v blízkosti vodní toku, jako je například říčka, rybníček či jezírko. Cibulky bledulí je potřeba vysadit do hloubky 10 až 15 cm s rozestupem 7 až 10 cm. Obě rostliny pak necháme na konci jara uvadnout a zežloutnout. Do dalšího rozmnožování se pak můžete vrhnout pomocí oddělování trsů a začít tak celý zahradní rok od začátku.